View Single Post
  #18  
Vechi 16.12.2014, 00:54:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Din punct de vedere duhovnicesc, parerile sunt impartite. Problema este ca nu stii ce se poate intampla. Stiti de moartea subita la beblusi, nu? Apoi, dupa botez, poti sa impartasesti copilul, nu o poti face inainte. Stiu mame din Biserica, care pe tot timpul sarcinii s-au impartasit, cel putin lunar, apoi dupa botez si-au impartasit si isi impartasesc mereu copilasul. Nu se imbolnaveste, nu de deocheaza sau alte chestiuni pagane. E doar atat: sa nu moara nebotezat si sa fie introdus in viata Bisericii cat mai repede. Taina Botezului este doar inceputul vietii crestine.
*
Acum am inteles mai bine problema. Initial credeam ca au aparut situatii neprevazute, cum se intampla cand esti insarcinata sau cand ai copil. Mama a intrat mai repede in travaliu, preotul pleaca etc.

Nu spun ca nu ai gresit cu nimic, poate o fi 1%. Insa, in mare, ai facut tot ce ai putut. Intr-un fel e mai bine ca nu botezezi tu, desi stiu ca iti doreai sa fi nasa. Daca mama nu e ortodoxa, nu cred ca te-ar fi lasat sa ai prea mare impact asupra copilului. Daca chiar vroia nas in adevaratul sens al cuvantul, nu isi putea gasi la parohia de langa ea? Deobicei, in disapora, e cam acelasi grup de oameni care merge la Biserica, se imprietenesc, se fac relatii, incepi sa fi apropiat si cu preotul.

Ia toata intamplarea asta ca voia Lui Dumnezeu si daca iti e greu sa treci peste, roaga-te la Maicuta Domnului sa te ajute. De iertat, trebuie sa iertam. Ne vindecam si noi, dar este si porunca.

Nu a cautat nas la biserica doarece nu frecventeaza biserica si cum am mai spus doreste sa-si boteze copilul ca sa nu se imbolnaveasca sau sa fie alte ispite pe capul lui.


Gata,abia azi am inteles ca Dumnezeu ne-a facut un bine la toti si nu ne-a unit in alianta asta care nu mergea din capul locului,fiind noi cu conceptii f diferite despre viata,in general.
Mie imi este clar.
Mai rau este ne-am certat cu ocazia asta,desi as fi preferat sa fi ajuns la aceasta concluzie intr-un mod mai pasnic :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote