View Single Post
  #574  
Vechi 02.12.2013, 17:04:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu am dat un link al unui articol scris in Rusia ortodoxa
L-ai citit ?
Daca spui rugaciunea lui Iisus ,chiar daca te gandesti la altceva ,in minte nu iti vin ganduri pacatoase
Nu te lasa numele lui Hristos.
Daca duhovnicul iti spune sa te impartasesti des ,fara spovedanie ,nu te impiedica nimeni .
Lasa pe ceilalti sa faca asa cum spune duhovnicul lor.
Nu am vazut aici pe forum sa fie prea multi de acord cu tine.
De altfel in acel link spune ca spovedania trebuie sa premearga Sfintei Impartasanii.
Hai să ne înțelegem. Pocăința presupune printre altele și Taina Spovedaniei din cînd în cînd, nu o anulează nimeni. Pocăința nu se identifică doar cu Spovedania. Plus că pentru creștinii de ocazie, Spovedania rară făcută automat, fără conștientizare și [po]căință, urmată de Împărtășanie și apoi de revenirea la ignoranța dintre posturi, e periculoasă.

Mai zic și eu rugăciunea Lui Iisus, dar de cîteva ori pe zi, nu mă forțez s-o spun tot timpul. În lume e cam imposibil așa ceva, din cîte am înțeles de la Gheron Iosif isihastul. Dacă duhovnicul ți-a dat canon sau binecuvîntare, poți încerca, de ce nu? Și pe tema asta sînt discuții lungi.

Oricine e liber să discute cu propriul duhovnic pe tema desei împărtășiri. Cred că s-ar bucura să vadă că dorința ta e să te apropii mai des de Potir.

Dacă 98 susțin că știu adevărul și 2 zic invers, nu e neapărat obligatoriu ca majoritatea să aibă dreptate.

Ce spunea în acel link contrazice Canoanele Bisericii. Cum de preoții și diaconii nu se spovedesc de fiecare dată înainte de a se împărtăși de mai multe ori pe săptămînă? Îți zic eu, pentru că nu e obligatoriu. De ce preoții spun atîtea rugăciuni de curățire înainte de a săvîrși Jertfa nesîngeroasă pe Altar? Pentru că au păcate și au nevoie de iertare ca să se apropie de cele sfinte și pentru că nu sînt spovediți de duhovnicii lor imediat înainte de Liturghie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote