Subiect: Ziua de nastere
View Single Post
  #9  
Vechi 29.04.2008, 00:56:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
ziua mea de nastere este astazi si sincer iti spun,ca nu mai reprezinta ce reprezenta in trecut.parca nici nu simt ca e ziua mea.In schimb,cand e ziua Mantuitorului,sunt cuprinsa de emotie,ca sa nu mai zic de Inviere.Eu nu am facut nimic special,am fost doar la restaurant,ca sa nu zic ca stau in casa.Am vrut sa ma duc intr-o excursie spirituala dar am renuntat.Inainte ma pregateam cu 5 luni inainte si eram foarte entuziasmata ca e ziua mea,ieseam in oras,imi pregateam tinuta cu o luna inainte,etc.Acum vreau decat hrana spirituala si liniste.Si nu sunt baba sa stiti,am 23 de ani.
La multi ani Alexandra , sanatate sufleteasca si trupeasca, minte inteleapta si spor duhovnicesc. Ca sa raspundem si la intrebarea topicului, adresat de o_copila, putem remarca , o tendinta lumeasca in a sarbatori galagios o zi de nastere, pompos, cu fast sau mai stiu eu cum. Mult mai rodnic ar fi daca cei ce tin la persoana sarbatorita i-ar face cadouri utile si folositoare si in mod special carti. Cartea, saracuta, pe zi ce trece este uitata, izolata, neglijata. O zi de nastere nu trebuie in nici un caz transformata intr un prilej al patimilor. Ma refer aici la imbuibare nefireasca, alcool peste masura, tutun si clevetire in desert. Ziua de nastere este prilej de bucurie, amintindu-ne de clipa darului vietii, cel mai de pret dar pe care l-am primit. Bucuria insa nu trebuie transformata in bucuria draceasca, necontrolata, nefireasca, unde preocuparea centrala este cea trupeasca. Mult mai util poate este ca de ziua de nastere sa planuim o excursie, o plimbare in natura, o reuniune cu familia, cu cei mai buni prieteni pe baza unei tematici, unui subiect care ar putea intersea pe toata lumea si care sa fie folositor in egala masura trupului, mintii si sufletului.
Reply With Quote