Subiect: Budismul
View Single Post
  #3  
Vechi 17.06.2006, 03:46:30
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui?
As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Sfantul Teofan Zavoratul spune: “In afara de Biserica Ortodoxa nu este adevar...” ("Talcuiri din Sfanta Scriptura pentru fiecare zi din an").Afirmatia poate parea dura si habotnica, asa cum mi s-a parut si mie cand am auzit-o prima data, insa nu este. E foarte comod pentru omul contemporan sa creada ceea ce ii convine, sa se creada mai "luminat" decat Sfintii Parinti sau sa faca un amestec de percepte si credinte din mai multe religii, care sa se potriveasca cu vederile sale moderniste. Am cunoscut destui care mi-au spus ca, pentru ei, conteaza numai faptul ca au credinta in Dumnezeu, chiar daca nu accepta invatatura Bisericii lui Hristos. Din punctul asta de vedere, si diavolii au credinta in Dumnezeu, ba inca mai multa decat oamenii, fiindca ei au fost mai intai ingeri de lumina...
Am avut, destul de mult timp, practici "spirituale" orientale. Mi se parea ca mi-am gasit drumul in viata, ca am o anumita superioritate fata de ceilalti, ca fac parte dintre "alesii" care vor dobandi iluminarea, dar asta pentru ca (mi-am dat seama mult mai tarziu) tot ce invatam acolo imi alimenta mandria si egoismul...
Nu, cred cu tarie ca nici o alta religie nu poate duce la mantuire. Am alunecat in ratacire suficient de adanc incat sa-mi dau seama de asta.
Iti multumesc, Doamne, ca m-ai ridicat.
Reply With Quote