View Single Post
  #47  
Vechi 01.02.2011, 14:02:04
claudiu80 claudiu80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 1
Implicit claudiu

Nu l-am cunoscut personal. Doar din cartile Inaltpreasfintiei Sale, marturiile unor preoti din Eparhie si din relatarile mass-mediei. Insa, m-am atasat de acest Vladica Ordodox pana in "maduva oaselor", cum spune o zicala romaneasca, si de acest OM, ca de un bunic. De aceea, recunosc, ca numai trecerea la cele vesnice a PF Teoctist m-a intristat in egala masura. Ma intristeaza pentru ca pierdem un mare Ierarh si carturar, dar ma si bucur deoarece, sunt convins, ca am castigat un rugator pentru neamul nostru.
Celor care se indoiesc de activitatea lui pastorala din timpul regimului comunist le reamintesc cateva lucruri (Dumnezeu stie daca au sau nu dreptate):
1. e usor sa judeci acum. Oare voi ce ati fi facut?
2. Le reamintesc de faptul ca inaintea lui Dumnezeu conteaza cum te afla sfarsitul vietii (amintiti-va de talharul de pe cruce si de alti sfinti care inainte de pocainta au avut o viata destrabalata)
3. "Nu radeti de pacatele lui facute peste zi, caci nu cunoasteti pocainta lui de peste noapte!" - nu imi amintesc cine e autorul citatului dar e memorabil ca mesaj.
Dumnezeu sa il odihneasca si sa il aseze in cetele dreptilor, iar noi sa il pomenim in rugaciunile noastre!