View Single Post
  #35  
Vechi 25.05.2016, 15:54:09
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariaalexandra Vezi mesajul
Buna ziua tuturor, va scriu in speranta ca ma veti putea sfatui cu o problema. (...) Prietenul meu e depedent de pacatul malahiei, iar de cand si-a inceput viata sexuala (inainte sa il cunosc, cu vreo 3 ani), este depedent de web sex.
Nu-mi permit sa dau sfaturi, fiindca nu-s destul de in tema, insa sunt multe persoane care au aceasta dependenta. Uite o comunitate:
http://www.aaforum.ro/showthread.php?tid=294
Poate totusi, in cazul prietenului tau, n-o fi chiar dependenta. Dar oricum, e un comportament care ii poate dauna atat ca individ, cat si in cuplu.
Citat:
În prealabil postat de mariaalexandra Vezi mesajul
Stiu ca multa lume ar spune ca ar trebui sa il las, dar cred ca este datoria mea ca si persoana crestina sa il ajut sa depaseasca aceasta patima,
Cred ca e important sa te ocupi de tine, iar asta s-ar putea sa il ajute mai mult decat daca incerci sa-i faci ordine in viata.
Totusi, daca doresti sa stii mai mult, ar fi usor sa iei legatura cu un consilier in adictii care sa iti dea niste materiale, iar daca prietenul tau ar avea bunavointa sa le rasfoiasca, poate se regaseste in ele si isi schimba intentiile.

Eu iti doresc numai bine.
Reply With Quote