View Single Post
  #153  
Vechi 12.03.2010, 12:34:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
Mai,
Oamenii macar ca n-aveau scoala si erau analfabeti, dar intelegeau sensul cuvintelor.

Astazi cand auzim de :sa stai cu frica in Fata lui Dumnezeu, intelegem sa te temi de el.
In realitate cuvantul se refera la acea emotie pe care o ai in fata unei persoane de care esti indragostit, acea stare de bucurie de fi langa ea amestecata cu teama de a nu-i gresi, de a nu o supara. E acea dorire de a-i fi draga prin tot ce faci.

Daca esti femeie vei intelege randurile de mai jos:
Atunci cand nasti, treci prin niste dureri cumplite care de multe ori te fac rea, egoista (unele in acele clipe is urasc barbatul care le-a lasat gravide sau isi urasc chiar propria viata). Si cat esti gravida esti mai egoista, mai enervanta pt ceilalti, uneori rautacioasa.
Pe scurt nu ai o stare de spirit ok, si ea se datoreaza in mare parte si trupului.

De aceea inainte ca femeia sa isi reia viata in biserica, preotul face o rugaciune pentru ea de dezlegare, ca sa nu o necajeasca apoi aghiuta cu felul in care s-a purtat cat a fost gravida si cand a nascut. Astfel ea isi poate relua linistita viata de biserica, slujbele, milostenia.
Practic i se da un ajutor, nu o pedeapsa. De ce se obisnuieste dupa 40 de zile? Pai ca ea sa fie complet refacuta si fizic si mental si spiritual.

La fel si cu menstruatia, fetele stiu cat e de rau in unele zile. Cum sa stai 2 ore in picioare cand pe tine te doare burta de innebunesti, si simti cum iti amortesc picioarele ca tot sagele care trebuia sa ajunga in picioare curge afara?
In plus starea de spirit a femei in acele zile e mai proasta: e mai agitata, mai nervoasa, sau din contra depresiva.... pe scurt usor influentabila si cade usor in deznadejde.

Biserica prin faptul ca nu le Impartaseste si nu le obliga sa stea in biserica cand sunt slabite si bolnave, ba din contra le recomanda sa stea in pat, sau sa se plimbe ca sa se refaca, mi SE PARE DE BUN SIMT, nu discriminare!

Biserica prin faptul ca se roaga sa fie insanatosite ca si-au pierdut cumpatul din cauza starii hormonale, prin slujbele de Maslu sau dezlegare, iarasi mi se pare ok.

Femeile se plang ca nu sunt lasate sa intre cand vor ele sa se Impartaseasca etc., dar hai sa fim seriosi cate au o viata activa in biserica? Cate merg regulat la slujbe, si fac milostenii?

Femeia moderna vrea sa fie harababura in Biserica cum e la ea la birou si acasa, sa fie ca la masina de cafea, bagi banul si se rezolva problema.
Crestini, crestine care dintre voi e de acord cu asta? Eu una nu pot fi!

Taranca intelegea chestia asta si o respecta, nu de frica ci fiindca era constienta ca nu se poate concentra la rugaciune cand se simte rau, are stari de caldura, greata sau e slabita si prost dispusa.
Chiar se bucura ca Biserica e intelegatoare cu ea, si o scuteste.
Este frumos ce spui tu si in buna parte adevarat, cred.
Nici eu nu cred ca ar fi o discriminare, ci ca pur si simplu motivatiile care se dau nu sunt intotdeauna corecte. Ca nu sangele ne face necurate. Sigur, prin sarcina si nastere si lehuzie in conditiile naturii umane cazute suntem mai fragile, iunstabile, tindem sa fim suparacioase, avem ispite etc.

Dar cu un lucru nu prea sunt de acord: pentru unele, poate, este mai bine ca in acele momente sa nu se duca la biserica, dar pentru altele, dimpotriva. Si parca ideea asta de a nu ne duce pentru ca suntem mai vulnerabie, mai instabile, este un fel de fuga de Dumnezeu.
Este ca si cum am ascunde de El tendintele noastre negative, slabiciunile noastre. Or ce ni se spune, in rest? Cand suntem ispititi, cand suntem tristi, incercati, incarcati de griji, sa ne rugam, sa ne lasam in bratele luiDumnezue, sa cerem ajutorul Tainelor (impartasanie, spovedanie, maslu..) Eu, personal, nu stiu ce as fi facut daca nu as fi putut sa cer acest ajutor mai repede decat cele 40 de zile, pt ca preotul a acceptat sa ma primeasca de cum am putut face drumul pana la biserica. Aveam mai mult atunci, in acele momente de deprimare, de slabiciune, nevoie de slujbe si taine.
Poate alte femei sa fie altfel, nu stiu..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote