View Single Post
  #275  
Vechi 17.03.2010, 22:59:34
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Auzi Jane, este asa usor de vorbit. Stii tu cate bucurii si cate renuntari traieste fiecare? Si cat plateste fiecare pentru fiecare lucru primit?
Si nu stiu daca solutia in viata este (numai) sa te uiti in jos. Da si aia trebuie, ca sa nu uiti de suferinta altora, dar trebuie sa te uit in sus, in fata, ca sa poti sa faci ceva bun intai pentru tine si mai apoi sa poti ajuta pe altii.
Eu zic sa ne rugam: ori sa ne dea fiecaruia cat si ce are nevoie, sa ne dea cat sa ne ajunga noua si sa putem ajuta din surplus si pe altii.
Daca eu n-am nimic si sunt amarat, cum sa pota ajuta pe altul?

Nu pricep exact cum face Dumnezeu imparteala, dar de multe ori nu este dupa aritmetica oamenilor.
din ceea ce citesc de la tine cred ca esti o peroana care a fost traita in sanul bisericii stiu bine ce zici si ce vrei sa intelegi de ce se fac si sau facut atatea interpretarii dea lungul timpului dar nu o sa gasesti raspunsul pt ca in timpul lui IISUS preoti legi vechi il judecau dupa lege si EL a aratat in nenumarate randurii adevarul si totusi realitatea a fost ca tocmai preoti lau rastihnit de aici cred ca poti sa intelegi si raspunsul la anumite lucrurii......
si eu ma intrebam de ce se foloseste in canoane anumite interdicti ale VT...
si numai referitoare la femei...?????
dar cu siguranta in rai nu va fi descriminare,rautate ,vrajba ura,intrebari si sa ne rugam ca toti sa auzim glasul cel dorit...VENITII LA MINE CEI IMOVARATI SI OSTENITI SI EU VA VOI ODIHNI PE VOI.......
Dumnezeu cautan la inima omului care se va lasa pe el pt aproapele sau......
credema ma invar in biserica din copilarie frecventam manastirile si eram la toate slujbele de la 10 ani cunosc foarta multa lume,oamenii foarte credinciosi si sus pusi si am apelat la un job pt ca provin dintr o familie saraca nu am relati si pile si e greu cu un job in ziua de azi eu terminand dreptul si masterul in administratie publica si mi a lasat un gust amar faptul caci am crescut in sanul biserici si tocmai acolo nu gasesc IUBIRE,pt ca nimeni nu mai face ceva daca nu are un interes la mijloc,am vreut sa plec in afara la munca oriunde dar am dat de refuzuri si in schimb au citatele sf parinti la degetul mic .....in zadar daca realmante nu il pun si in practica .......am ramas cu un gust amar si tind sa cred ca crestini de azi sunt ca smochinul neroditor le lipseste ESENTA credintei......dar bine ca stiu docma pe derost si post negru pana seara......dar ii inteleg ca tind spre desavarsire uitand ca drumul asta e greu si nu prin ai arata unuia citete din docma ci ai arata dragoste fata de semeni iubire de unde vine harul si viind harul va veni si restul.....
totul e bun in crestinisul de azi pana a cere ajutorul......si fapta buna inseamna sa ajuti ope cineva care sti cu siguranta ca nu te va putea ajuta
.....fericiii cei saraci cu duhul ca a celora va fii imparatia cerurilor.....

Last edited by piedonee; 17.03.2010 at 23:02:25.
Reply With Quote