View Single Post
  #8  
Vechi 14.08.2007, 16:49:32
Fratziorul Fratziorul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2007
Mesaje: 2
Implicit

In primul rand vreau sa va multumesc tuturora pt. reply-urile voastre :). Citindu-le, am observat ca fiecare dintre voi are o cu totul alta interpretare pt. acest verset una mai interesanta ca cealalta....insa comparate cu versiunea mea sunt relativ apropriate ca idei :dontgetit:.

Personal ma gandeam ca aluatul este lumea insasi, femeia care face acest aluat este Domnul Dumnezeu, dospitul este evolutia (in functie de timp) acestei lumi. Iar cele 3 masuri de faina ar putea fi cele 3 perioade importante ale lumii (daca ar fi sa impartim istoria lumii in ere foarte importante), astfel:

PRIMA PERIOADA = Lumea de la crearea Universului pana la crearea omului;
A DOUA PERIOADA = Lumea de la crearea omului pana la venirea Mantuitorului Iisus Hristos;
A TREIA PERIOADA (cea in care traim noi) = Lumea de la prima venire a Mantuitorului pana la cea de-a doua venire a Sa (la sfarsitul lumii/ Apocalipsa).

Deci "pana s-a dospit totul" putem interpreta ca "pana s-a savarsit/terminat totul".

Avand in vedere ca Imparatia Domnului este in acest caz insasi lumea noastra, am putea rescrie acest verset astfel:

Asemenea este lumii pe care, luand-o, Dumnezeu a impartit-o in 3 perioade, pana ce s-a savarsit totul.

... si totul ar avea sens:thumbsup:.

Deci...ce ziceti:rolleyes:?

P.S. Eu am in minte foarte clar explicatia, insa nu stiu cat de bine m-am exprimat in acest mesaj...asa ca cititi-l va rog de 2 ori si incercati sa intelegi ce-am vrut sa zic;):D
Reply With Quote