Subiect: schitul Lainici
View Single Post
  #6  
Vechi 29.10.2010, 00:56:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Multumesc omulebun. sa sti ca de multe ori m-ai ajutat, m-ai scos din deznadejde chiar. cand o sa mai treci prin targu jiu trebuie doar sa-mi lasi un mesaj privat si o sa-ti rasplatesc bunatatea inzecit, din putinul meu. m-am informat si schitul se numeste Locurele, puteti da un search pe google. este minunat, eu am fost asta vara la hram, pe 6 august, dar nu am putut vorbi cu parintele de acolo. nu ne-au dat voie cu masina si am urcat 6 km pe jos, dar ardeam de nerabdare sa ajung. acolo este ca in rai, o bisericuta mica dar minunata, o poiana mirifica. nu stiu ce sa fac, sa-i duc ceva parintelui, ma gandeam la ulei si niste faina, vreau sa fiu de folos si eu cu ceva. Doamne ajuta.
Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa te ajute in toate gandurile tale bune.
Pentru parinte, gandeste-te sa-i duci ceva ce nu-i duce multa lume. Evident ca faina si uleiul sunt foarte importante, dar pe langa astea, poate n-ar strica un pahar de vin curat, ceva nuci, compoturi, majun, miere de albine, chiar si un peste bun si proaspat (somn sau... somon). Depinde mult si de conditia materiala si de mijlocul de transport (daca mergi tot pe jos 6 km, trebuie sa te limitezi la mai putin).

De Gorj ma leaga un anume gen de amintiri de cand eram indragostit de o frumoasa domnisoara de pe malul Gilortului (Albeni). Am petrecut vreo 3 zile frumoase si nevinovate printre oameni de o frumusete morala desavarsita. Doar orgoliul meu m-a facut sa nu devin oltean, oricate tatonari s-au derulat. Nu regret nimic, dar inca mi-e dor de ea, si ma simt vinovat fiindca am auzit ca nu se maritase nici dupa... multi ani, refuzand orice alta relatie... In "87 am scris o carte in amintirea ei, dar o pastrez in sertar si un pic din ea pe internet . (Numele personajelor nu sunt cele reale). Ea (Luiza) avea un caracter de roman best seller!... Sper sa fie bine-sanatoasa, acum la 50 de ani...
Reply With Quote