View Single Post
  #231  
Vechi 13.12.2013, 13:53:36
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O discutie despre regimul comunist din Romania presupune observarea punctelor tari, dar si a punctelor slabe. Cred ca acum ma incadrez in topic.

Fiind apolitica, trebuie sa observ ca, fiind creat de oameni, comunismul nu avea cum sa fie o oranduire perfecta. Gradul de decadere umana era mai mic comparativ cu ceea ce se petrece in zilele noastre. Exista o mandrie patriotica, Romania era aparata de dusmanii externi. Totusi evenimentul 89 a fost pregatit cu mult timp inainte tot de catre unii...comunisti! Se putea sa fii atat patriot cat si tradator si atunci, dupa cum se poate si acum.

Calitatea umana e in cadere libera. Iar Dumnezeu ingaduie sa existe stapaniri pe masura noastra. Atat meritam si nu mai mult. Cu ce ne ajuta daca explodam? Se vor rezolva toate? Nu. Atunci .

Vrem sa ne redresam? Dumnnezeu tocmai ne ajuta sa nu cadem in lacomie, in mandrie si in nesimtire si sa ne intoarcem fata spre El. Uite-asa cum m-ai apucat de urechi tu pe mine, asa procedeaza si Dumnezeu cand ne facem de cap ca neam. N-avem timp de El? Nici El n-are timp de noi si lasa alte neamuri sa ne robeasca pana ne vine mintea la cap.

Lupta impotriva Bisericii a fost un rau considerabil. Ne arata Dumnezeu cat de grozavi suntem daca incercam sa ne intoarcem impotriva Lui.
Afirmati ca gradul de decadere umana era mai mic in comunism in comparatie cu ziua de azi. Eu cred ca aici va referiti la faptul ca lumea azi e decazuta datorita concubinajului, avortului, homosexualitatii, drogurilor etc.
Dar eu zic ca si in comunism lumea era decazuta datorita crimelor si torturilor din inchisori impotriva adversarilor regimului. Pai un asemenea tratatment de care au avut parte dizidentii, s-a mai pomenit sa existe in ziua de azi? Nu era decadere umana lipsa de iubire pentru oponenti care a dus la crime si torturi? Macar azi nu mai exista asa ceva!