View Single Post
  #67  
Vechi 19.05.2011, 23:18:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că aici avem o problemă prost pusă. Întrebarea topicului se bazează pe o prezumpție, anume că ar exista o antinomie între doctrina credinței și faptele de credință. Doxă și praxis par nu numai disjuncte, ci de-a dreptul antinomice autoarei. Precum cele două brațe ale unei balanțe, când excesul dintr-o parte înseamnă deficit în partea cealaltă.

Or, acest lucru nu corespunde adevărului. Ca să Îl iubim pe Dumnezeu, trebuie mai întâi să Îl cunoaștem. Să știm Cine este El, ce fel este (ce atribute), să știm ce ne-a spus nouă (Revelația), să aflăm despre faptele Lui și oamenilor Lui (Biblia, Tradiția) să prețuim ce ne-a dat nouă (suflet nemuritor, rațiune, libertate, etc).
Și invers, "credința fără fapte moartă este". Nu ni s-ar părea ciudat ca cineva să ne spună de dimineața până seara ce mult își iubește tatăl, dar să nu dea niciodată un telefon, să nu treacă pe la el ca să vadă dacă are ce mânca, să nu îl caute de sănătate, să nu îl ajute la nevoie ? Dar tot așa e și cu Dumnezeu.

Mai vedem o a doua disociere, care apare mult mai subtil decât prima. Este disocierea dintre iubirea de Dumnezeu și iubirea de oameni. Aici, trebuie mereu avut în vedere că legea iubirii e una singură. Să Îl iubim pe Domnul mai mult decât pe noi înșine și să ne iubim aproapele ca pe noi înșine. De fapt, a doua se reduce la prima (dar nu și invers). Putem spune că avem un singur comandament: iubirea de Dumnezeu. Iar iubirea de aproapele este corolarul.

Stau și mă întreb: cum ar vrea cineva să învețe franceza, altfel decât învățând cuvintele acestei limbi, apoi regulile ei, făcând progrese în ceea ce am putea numi "doctrina limbii" ? Pe de altă parte, nu cunosc un mai trist eșec decât acela al cuiva care o viață întreagă a tocit cuvinte franțuzești și regulile gramaticale le știe pe de rost, dar nu a vorbit niciodată franțuzește. Teribilă ratare ! Măcar ignorantul în franceză nu s-a străduit atâta, pe când celălalt s-a străduit fără niciun folos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote