View Single Post
  #38  
Vechi 17.03.2015, 21:51:40
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Lizzie Velasquez-suflet frumos si puternic

Uita-ti povestea unei tinere fete hartuite pe Internet care a depasit aceasta grea incercare:
Lizzie Velasquez, din SUA, avea 17 ani atunci cand a gasit pe YouTube un video intitulat "Cea mai urata femeie din lume". Intrigata, a apasat play si a privit socata cum chipul ei apare pe ecranul calculatorului.
In numai opt secunde, viata ei s-a schimbat la 180 de grade. Insa nu numai titlul acestui clip a socat-o, ci si comentariile care il insoteau.
Unul dintre useri se intreba: "De ce ar pastra-o parintii?".
Altul: "Omorati-o, dati-i foc".
Clipul avea 4 milioane de vizualizari si destule comentarii rautacioase cat sa o bage in depresie.
"Am fost socata. Am plans nopti la randul - ca adolescenta, am crezut ca viata mea s-a terminat. Nu am putut sa imi fac curaj sa vorbesc cu nimeni despre asta. Nu am spus niciunui prieten, atat de socata am fost ca se intamplase", a povestit Lizzie, acum in varsta de 26 de ani.

Acum povestea ei de viata a fost transformata intr-un documentar, care a avut premiera sambata, la un festival de film din Austin, Texas. Filmul se concentreaza pe stresul psihologic la care a fost supusa si felul in care a reusit sa depaseasca problema atacurilor constante de pe internet. In plus, ne va arata cum a invatat Lizzie sa traiasca cu boala de care sufera.

La 1,57 m inaltime, tanara cantareste numai 27 de kilograme, si si-a pierdut vedea la ochiul drept. Lizzie are lipodistrofie, o anomalie a tesutului adipos subcutanat. Asta inseamna ca lupta cu kilogramele in minus este continua. La fel si cea cu lipsa energiei. In plus, organismul tinerei trebuie sa faca faca si infectiilor frecvente.
Insa tanara nu i-a lasat nici pe cei care o critica pe internet si nici boala de care sufera sa o darame. Lizzie a creat un profil YouTube menit sa-i ajute pe altii sa se simta bine in pielea lor.
De asemenea, a contactat-o pe Tina Meier, mama unei tinere care s-a sinucis din cauza criticilor primite pe internet, si impreuna militeaza pentru o lege care sa lupte impotriva violentei verbale.
Luat de pe :http://www.protv.ro/stiri/incredibil...emeie-din.html

Imi place mult schimbarea ei de gandire cand spune:
Lizzie Velasquez*a marturisit ca jignirile de pe internet la adresa ei au afectat-o foarte mult la inceput, insa apoi si-a dat seama ca cei care comentau nu erau decat "niste lasi in spatele unui monitor de calculator". (Luat de pe http://www.perfecte.ro/international...-interviu.html)

Si una din aparitiile ei La TED:
http://tedxtalks.ted.com/video/I-Cho...ppy-Lizzie-Val

Cand a gasit acel acel fimulet pe youtube a avut de ales intre doua: sa renunte sau sa aleaga bucuria...Atunci doctorii le-au spus parintilor sai sa nu se astepte la nimic caci nu va vorbi, nu va putea merge,ca nu va putea face nimic intr-un cuvant.Parinti insa au spus ca o vor duce acasa, si o vor iubi si o vor creste cat de bine vor putea.
Filmul este filmat la TEDx filmare independenta si nu are(sau nu am gasit eu)o traducere pe timpi ptr traducere in alte limbi din engleza.Traducere care s-ar fi facut mult mai usor in alte limbi.
Reply With Quote