View Single Post
  #19  
Vechi 01.08.2019, 11:23:41
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ahriman Vezi mesajul
Parca Dumnezeu e atotstiutor. Asta ar insemna ca:
1 - Dumnezeu nu se poate razgandi din moment ce stie in avans ce alegeri va face si de ce pana la sfarsitul timpului.
2 - totul ESTE predestinat.
3 - daca premizele 1 si 2 sunt corecte judecata nu este corecta.
Evident că există predestinare. Scriptura este dovada.

Ieremia 1:5
"Înainte de a te fi zămislit în pântece, te-am cunoscut, și înainte de a ieși din pântece, te-am sfințit și te-am rânduit prooroc pentru popoare".

2 Timotei 2:20
"Iar într-o casă mare nu sunt numai vase de aur și de argint, ci și de lemn și de lut; și unele sunt spre cinste, iar altele spre necinste."

Unii sunt spre cinste iar alții spre necinste. Asa a rânduit Dumnezeu. Si ce putem face? Nimic, fie ca ne convine sau nu : "El a zis către ei: Nu este al vostru a ști anii sau vremile pe care Tatăl le-a pus în stăpânirea Sa,"

Iar în ceea ce privește judecata ca este dreaptă sau nu din perspectiva noastră este irelevant. De ce? Pentru că nu noi am creat pământul, cerul sau pe noi înșine ci toate au fost create de El. Astfel El are dreptul să facă cum voiește chiar dacă nouă ni s ar părea nedrept. Noi suntem lutul El este Olarul, iar dacă Olarul a hotărât că unele vase să fie spre cinste iar altele spre necinste este treaba Lui nu a noastră. Dumnezeu mereu a ales, din mulți a ales puțini, mereu a avut preferați : Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât". Dumnezeu nu este o iubire impersonală dimpotrivă este o persoană care urăște si iubește deopotrivă și toate le face cu un scop.
Iar scopul final este ca El să fie glorificat, ca El să primească ce este al Lui de fapt, să fie Rege atât în cer cât si pe pământ.

Coloseni 1:16
16.Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El.

Totul a fost făcut pentru El. Si El va lua toată gloria nu noi...
Reply With Quote