View Single Post
  #7  
Vechi 13.03.2011, 20:27:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Din cate am citit in VT Dumnezeu , instiga la omoruri , chiar omoara , face discriminari intre popoare , cere jertfe sangeroase , si ce mi sa parut interesant e faptul ca Dumnezeu parca a facut pamantul doar pentru poporul israelit , care incearca sa l scoata din robie si sa i de si lui un pamant sigur , facand diferenta intre popoare , si din cate am citit Dumnezeul Vechiului Testament face referire la faptul ca numai Israel e poporul lui , si celelalte popoare nu.

Mi se pare ciudat ca Dumnezeu Atotputernic care a creat universul se coboara in pe varful unui munte si vorbeste cu oamenii ca de la egal la egal , chiar Moise uneori dandu-i sfaturi sau amintindu-i unele lucruri , de parca Dumezeu nu stie totul .

Nu stiu ce sa mai cred , simt ca imi pierd credinta , chiar as vrea sa cred , deoarece Crestinismul ortodox e o religie atat de frumoasa , de veche .Cred in Dumezeu care a creat totul , si pe noi , dar ma indoiesc ca Dumnezeul Vechiului Testament e Acesta. Dati- mi niste sfaturi.
Buna, tu ascultai rock hard, nu? Ai vazut, nu e prea bine, incearca sa mai reduci din cat ascultai.
Eu am devenit credincios tocmai din cauza ca am citit Vechiul Testament, imi place foarte mult, mai ales cum Dumnezeu vorbea direct cu oamenii. Abia dupa un timp am citit si Nou Testament.
Pentru fiecare om Dumnezeu hotaraste ceasul mortii. Dumnezeu stie cand cineva nu va da roada. Din cauza ca toti oamenii se facusera rai pe timpul lui Noe a facut un nou inceput prin Noe si familia lui. Dar oamenii din nou deveneau rai, asa ca a ales un nou inceput in poporul evreu. Uite, si poporul evreu si-a pierdut harul si apoi au fost crestinii. Fata de crestinii din primul mileniu o parte au trecut la islamism, unii au devenit catolici si altii monofiziti. Au ramas ortodocsi cei care nu prea erau la inceputul crestinismului, slavii au fost crestinati tarziu.
Dumnezeu vorbeste de la egal la egal cu fiecare dintre credinciosi.
Reply With Quote