Subiect: Profan
View Single Post
  #13  
Vechi 25.06.2013, 16:46:23
Ateismul inseamna ratiune Ateismul inseamna ratiune is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.06.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vreau sa spun ca aceia care se indeletnicesc cu vorbirea despre Dumnezeu au ispite mari. Necuratul cauta sa le zadarniceasca efortul de a vorbi despre Dumnezeu, intinzandu-le oamenilor diverse capcane.

Sfantul Serafim de Sarov a trait mult timp in pustie si apoi a vorbit oamenilor despre Dumnezeu. Asta, daca vrem sa ne raportam la un ideal. Fiecare tanar isi stabileste distanta fata de acest ideal in functie de aspiratiile sale.

Moda acestor vremuri cauta sa-l excluda cumva pe Dumnezeu. Da, dar nu moda ne mantuieste, ci tot Dumnezeu.

Tanarul ideal ca si batranul ideal, in Ortodoxie, este cel placut lui Dumnezeu, este cel care se conduce dupa poruncile evanghelice si care cauta mantuirea ca pe o comoara de mare pret, punand pe primul plan sufletul, nu trupul.
Arhetipul asta de tanar n-o sa-l gasesti in forma asta,cel putin condus totalmente dupa poruncile evanghelice in niciun caz.Insa se gasesc tineri indragostiti de poezie,legati de idei abstracte,nu materiale,ce debordeaza de sensibilitate.Am prieteni atei ce scriu poezii si sunt de o frumusete interioara fara margini,privesc lumea nu dintr-o perspectiva obscura,ce ar reprezenta aici partea carnala,a instinctului,ci o privesc filtrata prin cerul albastru si senin al sufletelor lor.Sunt oameni tristi si indragostiti de tot ceea ce inseamna profunzime pe pamantul asta...N-am inteles de ce Dumnezeu,in cazul in care ar exista,nu se arata si-si declama clar cererile si ce asteapta de la noi(o sa-mi spui despre biblie,dar eu vreau sa-i simt mirosul respiratiei lui,taria vorbelor si compatimirea fata de bietele noastre suflete,sa-l privesc stand drept in fata mea)si faptul existentei jocului asta,al raiului,al iadului?Nu vreau sa cred ca e un Dumnezeu obosit ce se joaca ironic cu vietile noastre,privindu-ne in timp ce ne sfarsim.Daca intr-adevar exista si e binele suprem ,iar voi aveti dreptate,majoritatea,care sunteti consecventi principiilor voastre crestine,atunci ar trebui sa fim cu totii iertati.
Dumnezeu a dat liberul arbitru,iar mai apoi s-a razbunat cu violenta pe oameni pentru ca erau pagani,necredinciosi?Insa alegerea le apartinea lor si numai lor,doar aveam dreptul la "opinie" si in urma alegerii respective....praf si pulbere
Cum s-a putut naste dintr-o divinitatea perfecta notiunea de imperfect?Pentru ce atunci prezenta sarpelui,a diavolului?Si de ce Eva,fiinta izvorata din perfectiune,bunatate sublima -de ce a gustat din marul cu pricina?
Reply With Quote