View Single Post
  #14  
Vechi 25.02.2014, 10:13:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Imi este teama ca va pot ajuta putin in aceasta privinta intrucat am lucrari pe aceasta tema dar sunt in engleza si fiind concepute si publicate la nivel universitar sunt protejate de un fel de drepturi de autor si nu prea se gasesc in format PDF.Ar fi o varianta sa caut si sa traduc din ele dar tinand cont de dificultatea subiectului ar trebui cumva sa fac si o parte introductiva,ca sa fie o legatura logica.Desi timpul liber nu este aliatul meu o sa incerc sa vad daca gasesc ceva disponibil pt o expunere succinta dar decenta.Daca voi gasi voi posta pe topicul deschis de catre dvs.Totusi o lucrare care imi vine in cap,tradusa in romana(daca preferati inclusiv aspecte specifice sec IV) ar fi ,,Viata cotidiana a Parintilor desertului in Egiptul sec IV" a lui Lucien Regnault.In lucrarea mentionata(desi suntem departe de timpurile dezvoltarii incipiente)exista un capitol intitulat ,,Regimul alimentar".Cred ca daca il veti analiza il veti gasi cel putin interesant.De la acest punct,de exemplu,puteti pleca pe firul istoric,in cercetarea dvs,in sens invers,spre originile practicii la primii crestini.

Doua opinii personala,nu stiu cat de corecte,dar totusi le mentionez:este dificil de analizat punctual cum tineau primii crestini evrei postul fara a se analiza problema si dpdv al istoricului practicii in iudaism.In al doilea rand pt a avansa la faza ulterioara va va fi necesara expertiza unui profesor la teologie,intrucat practica nu poate fi analizata decat in contextul ideii de ,,lex orandi-lex credendi-lex vivendi"si atunci contextul in care va trebui sa integrati ideea,pt a sesiza toate detaliile si ratiunile,se va mari proportional.Ma intreb daca nu cumva teologi precum Diacon Ioan Ica Jr sau Preot Doctor Constantin Coman au lucrari/articole/traduceri pe aceasta tema,a evolutiei practicii postului.O sa mai caut si eu,regret ca nu v-am putut fi de folos mai mult pt moment.

Numai bine si spor duhovnicesc in cautarea dvs :)

Sa speram ca ai timp sa revii cu detaliile promise :)

Ma bucur ca ai inceput sa postezi iar, sunt lucruri de un real folos.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote