View Single Post
  #43  
Vechi 26.11.2017, 21:36:27
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Johnny - nu stiu de ce faci referire la mine.
Mai intai ca eu am raspuns in general la subiect.
In al doilea rand ca ma deranjeaza astfel de lucruri scrise pe forum.
Mai era un fir unde scria simpllu sau cum il cheama despre o carte extrem de trista si tot cita din ea.
Si l-am rugat si pe el sa inceteze.
Deci altfel spus:"Doamne, nu ne vorbi direct catre inima ca ne deprima.Lasa-ne in ale noastre ca sa nu ne deprimam. Nu vrem nicicum sa iesim din ideile noastre!"
Pe mine ma ridica cand vad filmele astea cu Joni si prietenii. Mi se par extraordinare.

Eu cred ca este un exemplu, ca noi la randul nostru sa cautam pe altii.
Exemplul nu e dat ca numai altii din familie mai apropiati sau departati sa ne caute ,ci noi sa facem un pas catre ei sa ii cautam. Sa dam, si poate de multe ori mai si primim,unii nu uita, si numai ca i-ai cautat in spital sau i-ai ajutat cand au avut nevoi. Uneori si numai ca i-ai ascultat iti vor multumii. Unii sunt asa atenti la problemele lor ca uita sa ii asculte pe altii.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Va admir ca voi sunteti atat de tari incat sa va ocupati de astfel de subiecte. Eu nu sunt. Nu stiu cum sunt altii.
Eu de ex., sunt acum daramata de povestea cu Stela Popescu si Cristina Stamate si cine mai este in situatii din astea cumplite.
Plus ca fiecare are problemele lui personale prin care trece.
De aceea e mai bine ca pe forumuri sa scriem lucruri care sa dea putere oamenilor si nu sa-i deprime mai rau.

Legat de cazul expus de tine si altele la fel, am spus si eu ca este foarte important ca au ajutor din partea familiei si a anturajului. Altfel nu ar fi rezistat.
Dar nu toti au acest noroc. De asta nu se poate generaliza.
Plus depinde si de taria fiecarui om, de constructia lui psihica. Unii sunt mai tari, altii mai labili.
Si depinde si de sansa fiecaruia.
Stiu si eu cazuri de oameni care au devenit infirmi din cauza unor accidente si totusi si-au facut viata mai departe, s-au casatorit. Unii au facut si copii.
Cum le-a dat Dumnezeu.
Nu toti vorbesc despre credinta lor...Asta este un alt aspect.
Legat de daramarea dupa situatia Stelei Popescu. Eu treaba o vad altfel femeia asta a tinut un copil care nu a fost al ei, a inveselit lumea pe scena si sunt convins ca si in lumea reala. De fapt multi oameni deasta au nevoie, cineva care sa le zambeasca,sa le spuna o vorba buna, sa incerce sa comunice.Deci eu cred ca doamna Stela Popescu are un loc rezervat in cer. Deci ce e asa trist ca termini o viata scurta de vreo 80 de ani si incepe vesnicia. Toti care ne nastem pe acest pamant, trecem prin asta,mai devreme sau mai tarziu. Trecand prin viata asta scurta si trecand prina anii grei ai batranetii, o sa stim sa apreciem ca vom fi mereu tineri.Nu prea stiu detalii de doamna Cristina Stamate.

Joni Eareckson Tada chiar e fericita crede-ma si asta dupa ce am citit o carte de ea si am vazut 5 sau 6 filme din seria amintita. Ea stie ca nu mai are mult de dus crucea asta a paraliziei,poate 10-20 de ani. Nu stiu ce nu iti place la filmele astea,daca vrei vorbim pe Pm de asta. Am rabdare sa te ascult.
Dumnezeu sa te binecuvinteze Sophia
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote