View Single Post
  #48  
Vechi 09.02.2018, 23:46:17
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Dimpotriva, cu siguranta ca preot, stia ce inseamna lupta oamenilor cu patimile si cu omul vechi. Dandu-i un dar atat de mare,putea sa ii spuna orice care sa il atentioneze,"Ai grija in continuare ce faci cu viata ta,,ai grrija de viata ta, in relatie cu cei din jur!", chiarr e buna atentionarea, patimile te pot face sa deraiezi foarte usor. Iar vorbele preotului Maximilian Kolbe sunt ca si o "CARMA TARE", care il fac tot timpul sa reintre pe cursul bun, chiar daca patimile si incercarile ,deznadejdea ar incerca sa il doboare.

Am nenumarati cunoscuti carora bautura le-a distrus viata, altii care in firea lor erau afemeiati si nu s-au oprit, au distrus familii,nu numai pe a lor,altii carora mandria i-a oprit sa caute Adevarul si sa isi schimbe viata.
Cand un om dinasta pica la sort ptr a scapa cu viata,, eu cred ca Dumnezeu vrea ca omul ala sa isi schimbe viata din temelii, si nu numai el ci si toata casa lui . Ptr rudele lor ei sa devina un exemplu, chiar un sprijin in cautarea lui Dumnezeu.

Stii oare ce lupta teribila e cu patimile? Cat de usor poti cadea, daca nu te stradui din toata fiinta ta si cerand ajutorrul lui Dumnezeu!
a murit in locul lui, ce mai e de spus?

am o ruda apropiata care este alcoolic. alcoolismul este o boala, grea. se lupta, dar ii este greu, stiu foarte bine ce inseamna. promiscuitatea nu este nici patima si nici boala, este o consecinta a primitivismului. as zice ca atata timp cat nu face rau altora ce-si face lui insusi este treaba lui.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote