View Single Post
  #6  
Vechi 07.09.2008, 15:58:22
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie

Suferintele din lume au doua cauze:

-libertarea omului folosita prost (daca Dumnezeu nu ne-ar lasa sa facem ce vrem nu am mai fi liberi iar fara libertate nu putem fi fericiti)

-iconomia divina, fiindca fara suferinte nu putem dobândi eternitatea fericita.

Tu vrei probabil o lume unde totul sa functioneze perfect si fara necazuri, dar Dumnezeu nu ne-a facut pentru lumea aceasta.

"libertatea omului e folosita prost" - si crezi ca are cineva dreptul sa-mi ia libertatea dinainte de a gresi?

"iconimia divina" - da despre asta este vorba. de fapt numai despre asta e vorba.
prea putin conteaza omul in ecuatia asta. conteaza numai ce plan are Dumnezeu cu noi. ca daca vrea sa mancam rahat si sa ne faca mari apoi sa isi arate puterea si frumusetea asta face.

stati si voi 3 ore in pat fara sa te misti deloc. mananca cu forta , culcate cu forta, scoala-te cu forta. apoi sa fie o musca mai puternica ca tine si sa nu o poti goni. sa iti dai seama ca si o musca e mai puternica ca tine.

raporteaza totul la tine si sa vedem cum este. dar stii cum e. altul poate sa pateasca orice atata timp cat eu sunt bine. :(
sunt sigur ca daca te scoala cineva te superi, daca mancarea nu e chiar atat buna atragi atentia, si te crezi uneori neimplinit pt ca esti sub colegii si priteni cu care ai copilarit. dar cum sa te simti raportandu-te le cele de mai sus. cand stii ca Dumnezeu a dat mai multa putere si unei muste si esti chiar sub ea. Cum este?

Tu vorbesti de suferinte dar nu le cunosti.

Reply With Quote