View Single Post
  #14  
Vechi 06.11.2009, 17:43:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu sunt de parere ca trebuie sa cantam cu totii in biserica, cu ajutorul stranei.
Sunt preoti care indeamna mereu la asta.
Trebuie sa participam cu totii la slujba.
Cei care nu asa voce, sau nu pot asa bine sunt putini se pierd in multime.
Unii spun ca ii deranjeaza la rugaciune.
Da, si eu sunt asa. Eu nu pot sa ma rog in timpul slujbei, pentru ca urmaresc slujba, ce spune preotul si rugaciunea lui, in dialog cu strana.
Eu ma rog cand ajung la biserica, apoi merg la strana (am fost invitata sa cant acolo, desi nu cred ca am voce grozava, si mai am probleme cu gatul). Cant cu drag insa.
Si mi-ar place sa si citesc rugaciuni, psalmi, ce mai trebuie cu diverse ocazii. Mai fac cu randul cu fata care este "citet numit de preot".

Eu am insa alta problema, tocmai invers. Nu-mi place sa se faca spectacol in biserica, acei cu voci grozave sa cante solo, sa se puna in valoare. Exista (si la noi) cate cineva, fost solist de opera poate, care trebuie sa se arate publicului. Ei pot sa invete multe pe cei neprofesionisti si ii respect pentru talentul si capacitatile lor si invat de la ei.
I-as asculta cu multa placere in solo, dar nu la slujba.

Legat de rugaciune si cantat: mi-ar place sa facem impreuna (si cu preotul) aceste lucruri si anume cand este rugaciune, sa ne rugam cu totii tare, impreuna, cand este de cantat la fel.
De ex. la noi se spune crezul in cor, toata lumea. Asa trebuie sa fie cu adevarat.
Intrebare: preotul de ce nu rosteste Crezul impreuna cu noi de fapt?
Reply With Quote