View Single Post
  #26  
Vechi 08.02.2010, 16:33:41
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Nu vreau sa intru in noi polemici, deoarece s-a mai discutat
Biserica a crezut dintodeauna in nemurirea sufletului iar Biblia imi comfirma acest lucru, starea de fapt s-a schimbat odata cu invierea lui Hristos si biruinta mortii
"
Avem încredere și voim mai bine să plecăm din trup și să petrecem la Domnul. .De aceea ne și străduim ca, fie că petrecem în trup, fie că plecăm din el, să fim bineplăcuți Lui.)2 Corinteni 8-9)

Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig. .Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine; (Filipeni 1:21-23)

Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească, Și de Biserica celor întâi născuți, care sunt scriși în ceruri și de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, și de duhurile drepților celor desăvârșiți, Și de Iisus, Mijlocitorul noului testament, și de sângele stropirii care grăiește mai bine decât al lui Abel. ( Evrei 12:22-24)


In anul 150 intr-o scrisoare care prezinta martiriul lui Policarp ucenicul apostolului Ioan, apare urmatorul text "Si acum impreuna cu apostolii si cu toti sfintii slaveste in ceruri cu bucurie pe Dumnezeu Tatal si binecuvinteaza pe Domnul nostru Iisus Hristos"

deci se vede din istoria bisericeasca timpurie ca se credea in nemurirea sufletelor
pentru mine este suficient si nu doresc sa mai polemizez, eu asta cred si nu pot altfel cum zicea Luther
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote