View Single Post
  #3  
Vechi 29.05.2011, 22:37:44
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Strigătul tău e al unui suflet însetat de sens, de viață, de iubire. Cunosc bine starea pe care o descrii. Încercând să mă smulg din ea, am înțeles că nu voi putea găsi în afară răspunsul sau apa de care aveam nevoie. Am înțeles că inima mea e însetată și am încercat să văd ce este cu ea, ce fel de apă are nevoie și unde o pot afla. Am simțit că iubirea e cea care mă poate salva. Și anume iubirea mea pentru cineva, dăruirea de sine.
Am ajuns, în căutările mele, atât afective cât și intelectuale, spirituale, mai bine zis, să citesc despre imensa iubire a lui Dumnezeu pentru noi. Am citit Evangheliile lăsând deoparte reticențele pe care le aveam și am înțeles că ceea ce au mărturisit acolo Apostolii și ucenicii Domnului este adevărul adevărat. Inima mea a început, atunci, să-L iubească pe Hristos. Nu poți să nu-L iubești când auzi cu câtă dragoste ne-a vorbit și cât de mult ne-a dăruit, cât de mult ne-a iubit și ne iubește.
Am dorit, atunci, să-L cunosc mai bine, să-L simt, să mă împărtășesc mai mult de dragostea Lui și să pot și eu, la rândul meu, să o dau mai departe.
Am început să mă rog. Mai întâi spunându-I toate durerile mele, toate nevoile, neliniștile și rugămințile. Pentru că ne-a încredințat că toate câte le vom cere în numele Său le vom primi. Fiecare rugăciune era ca un balsam pe inima mea. Mă liniștea deplin, mă însenina, îmi dădea putere
Viața a început să aibă sens indiferent de ceea ce se întâmpla în jur. Nu mă mai simțeam singur.
Apoi am căpătat o deschidere mai mare a inimii. Mă bucuram să văd oameni, să fac prietenii. A venit, apoi, și iubirea.
Reply With Quote