View Single Post
  #6  
Vechi 29.05.2011, 22:53:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cineva27 Vezi mesajul
Gandurile-mi devin din ce in ce mai negre si simt nevoia sa spun cuiva.
Spuneți, surioară ! Pentru asta suntem aici, pe forum, să ne vorbim unul altuia.

Citat:
Sa incerc si asta, sa nu zic ca nu i-am dat o sansa vietii. Da, stiu, unii din voi poate chiar au o viata si lucruri mai bune de facut in aceasta seara de duminica...
Lucruri mai urgente se găsesc mereu. Dar mai bune decât să încurajăm o soră apucată de brațele deznădejdii, nu cunosc.

Citat:
Si totusi scriu. Si am sa scriu. Doamne, daca existi, eu inca nu cred in Tine, nu Te simt, dar daca existi, trimite-mi un raspuns prin oamenii acestia de aici.
Dumnezeu răspunde mereu rugăciunilor noastre stăruitoare. Nu mereu așa cum am vrea noi, nici atât de repede cum am vrea noi, dar răspunde întotdeauna. De exemplu, dacă Îi vom cere pește, în mod sigur nu ne va da șarpe. Dar s-ar putea să ne dea...brânză.

Citat:
Mi-am pierdut gustul pentru viata. Ma oboseste viata. Tot. As vrea numai sa dorm. Dar nici asta nu mai pot bine. M-am pierdut pe mine insumi, daca m-am gasit vreodata...Ce mai, deja devin incoerenta in exprimare. Nu stiu cum sa dau glas unei dureri atat de reale in mine, nu stiu cum sa o transpun in cuvinte putine. Oameni buni, nu ma mai motiveaza nimic in mod real. Ma tarai de pe o zi pe alta prefacandu-ma ca sunt bine, normala, functionala, zambesc, dau binete, etc. Dar de fapt traiesc o profunda nemultumire. Si nici nu am o cauza exterioara imediata, o drama recenta,un deces, sau ceva.
Starea aceasta era numită de cei dinaintea noastră: "urâtul". Ca în propoziția: "m-a cuprins urâtul". Sau "răul", dacă preferați. E normal. Numai Dumnezeu este bun și rele sunt toate câte nu vin de la El. Gustați ! Bun este Domnul !

Citat:
E drept, ai mei sunt divortati, iar fratele meu e bolnav psihic, dar nu pot spune ca astea sunt raspunzatoare pentru cum ma simt eu acum.
Sunt, desigur, circumstanțe. Dar răspunzătoare, nu sunt. Răspunzătoare sunteți numai dv !


Am nevoie sa cred in ceva. Am nevoie de o motivatie. Cum sa fac sa cred in Dumnezeu? Cum se face sa simti in interior? [/quote]
Eh, pe aici suntem mulți teoreticieni ai credinței ! Dar cel mai bine este să vă spună El. I-ați vorbit despre asta ? E simplu: trebuie doar să vă așezați în genunchi, să spuneți "Tatăl nostru", apoi să îi vorbiți liber. Cereți-i să vă arate cum să credeți în El.

Citat:
Daca as crede in El, probabil ca nu as deznadajdui acum. Toate imi merg prost. Colac peste pupaza, ca sunt si in sesiune. Nici abilitatea de a invata nu o mai am. Intru in panica ca am examene si cred dinainte ca oricum nu sunt in stare sa le fac fata.Si cand ma gandesc ca am terminat cu 10 anul trecut. dar stiu, a fost din ambitie, nu real, pentru mine si pt a deveni buna in ce fac.
Dacă sesiunea e așa mare nenorocire, să știți că vine doar de două ori pe an. În mod normal, desigur se poate să vină mai des.

Citat:
Toata viata mea de pana acum pare sa fi fost o amagire.
Sincer, e foarte probabil ca să fi fost chiar așa.

Citat:
Lucrurile in care credeam se dovedesc perisabile.
Puține sunt neperisabile. Dumnezeu. Sufletul nostru. Și comorile pe care le adunăm pentru acestea două.


Imi pierd acusi si abilitatea de a ma mai bucura. Si maine am examen. Altadata stresul dinaintea examenelor ma motiva, puneam mana pe carte, acum ma indeamna la renuntare. Da,asta e cel mai grav simptom: RENUNTAREA. Imi vine sa renunt la lupta. De ce as mai lupta? DAca nu cred in mantuire? [/quote]
Adevărul e că fără Dumnezeu nimic nu are sens. Și nici măcar lumea nu are haz.

Citat:
De ce nu simt ca Dumnezeu ma iubeste? De ce nu e deajuns soarele si natura ca dovada a existentei lui?
Dar v-a dat un suflet. Și un trup. Prin Botez, a dat viață sufletului dv ! V-a dat inteligență. V-a dat libertate. V-a dat să trăiți atâta cât va trăi și El, adică o veșnicie întreagă ! V-a hrănit și v-a dat să beți.

Citat:
De ce nu e de ajuns mama si fratele? Si ma simt si singura, nu prea am prieteni. Desi zic eu, nu mi lipseste nimic. Dumnezeu imi refuza bucuria asta. Ma simt seaca si inutila.
Dacă e așa, e un bun început drumului dv. El a spus: "Fără Mine, nu puteți face nimic", și uneori, ca să ne înfrângă necredința, ne mai demonstreză fiecăruia, teribil de concret, că e chiar așa.

Citat:
Doar familia ce ma apreciaza, dar asta nu ma consoleaza, pt ca stiu ca asa e firesc, si ei o vor face neconditionat.
Tot așa și cu Dumnezeu. Vă iubește necondiționat și vă așteaptă oricât de mult, gata să taie vițelul cel gras.

Citat:
Mi-ar placea si un iubit, la o adica...dar ce sa te faci...cu baietii de acum...Cei din mediul meu studentesc imi par prea copii, beau si practica lucruri care nu ca nu ma atrag, dar parca ceva inca ma tine departe de ele...
Ceea ce vă ține departe se numește, simplu: conștiință. Este vocea lui Dumnezeu din noi. Dacă vă deprindeți a o auzi, e suficient ca să vă dați seama încotro vă cheamă.

Citat:
baietii seriosi..ha...N am cunoscut niciunul! Oare exista?
Cred că în aceeași măsură ca și fetele serioase. Sunteți serioasă ? Atunci există, chiar în clipa asta, un băiat care se întreabă: "ce rost are, când nu mai există nicio fată serioasă ?"

Citat:
n am vazut om care in ciuda greutatilor sa fie fericit...
Nu ați văzut niciun sfânt ? Uitați-vă, măcar, la cei zugrăviți în icoane și veți întrezări, pe chipul lor, ceea ce căutați.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote