View Single Post
  #112  
Vechi 08.07.2012, 17:31:18
RalucaMC RalucaMC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Question

De putin timp am facut rost de Paraclisul Sfantului Ierarh Nectarie,insa nu stiu exact cum sa-l citesc.Pana acum am citit doar Paraclisul Maicii Domnului si acolo rugaciunile sunt scrise complet,doar la cele incepatoare apar puncte dupa primele cuvinte,insa pe acelea le-am gasit usor.Nu la fel stau lucrurile si cu Paraclisul Sfantului Nectarie.Sunt multe rugaciuni pe care nu stiu cum sa le citesc,ma gandesc ca unele trebuie spuse de preot,nu stiu exact.Imi pare rau ca postez pe acest topic unde sunt marturii (toate minunate) despre puterea rugaciunii Sfantului Nectarie si despre puterea credintei celor ce n-au ramas fara ajutor,insa nu cred ca are rost sa deschid un nou topic doar ca sa intreb cum se citeste un Paraclis.

Redau mai jos continutul Paraclisului si rog frumos pe cei care stiu cum se citesc rugaciunile(de ex. GIas 4. “Cel inaltat pe Cruce...”,Cântarea 1, glas 4. “Pe mare calatorind...”,Cantarea a 3-a “A cerestii bolti..” etc.) sa ma lamureasca si pe mine.Deasemenea,as dori sa stiu de ce apar si rugaciuni catre alti sfinti(
Sfântul Dionisie,Sfântul Gherasim,Sfântul Spiridon,
Sfantul Nicolae,Izvorul celui de viata tiitor...,Sfantul Krispus) si daca trebuie sa le citesc si pe acestea.



http://www.sfantulnectarie.ro/HTML/B...lparaclis.html




Imi cer inca o data iertare,dar sunt noua pe aici si abia incep sa ma familiarizez cu forumul.Poate imi spune cineva cum sa scriu cu litere ingrosate sau inclinate? :">
Reply With Quote