View Single Post
  #8  
Vechi 17.11.2013, 18:46:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca trecerea la adventisti a fost "incununarea" unei vieti traite in orto-praxie.

De altfel putem vedea asta si la cei ai ei care i-a lasat in urma, foarte corecti cu coliva, lumanarile si tamaia, dar care ameninta preotul cu tribunalul pentru ca vrea sa faca ceea ce este corect dpdv ortodox.

Pai ce dom'le, sa-i fugareaca pe urma adventistii cand i-o vedea cu tamaie si coliva la disparutii lor?
Pai unde mai e hazul, o inmormantare fara? Se duce de rapa sentimentul crestinesc ca ai facut o inmormantare ca la carte, pacat de bani.

Ceea ce rudele nu stiu, este ca dna nu este proprietarul terenului, ci Biserica, ei ii este cesionat terenul in baza unor conditii.
Daca legea apara dreptul la cimitire confesionale, adica nu obliga Biserica inmormanteze pe terenul ei pe cei de alte religie, fara doar si poate preotul va castiga procesul.

Mai rar astfel de preoti corecti in ziua de azi, multi probabil ar fi inchis ochii pentru o suma de bani.
La oras, unde sunt cimitire mari, cu locuri de veci care se vand pe bani grei, cred ca nu ar indrazni nimeni sa interzica amestecatura confesioonala, ba poate mai iese si un ban din asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote