View Single Post
  #8  
Vechi 12.01.2016, 16:13:06
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Exceptional topic!
Ca sa nu deranjez, as voi sa fac o singura precizare: basmele si creatiile populare perene, in genere, lucreaza asupra copiilor chiar daca ei nu au o cheie hermeneutica foarte explicita.
Ca si visul, care e un fenomen sanogen (de obicei; exista totusi vise in care oamenii innebunesc, din pacate) per se, interpretarea lui fiind deja un act suplimentar dar nu neaparat necesar - si basmele au puterea launtrica de a lucra in sens pozitiv sufletul cititorului sau al ascultatorului.
Desi nu e foarte evident acest lucru, copiii au mult de castigat fie si numai prin ascultarea povestii. Sufletul curat si puternic/plin de viata, de duh, al copilului, se pricepe de minune ce sa faca cu hrana dinlauntrul hainei de cuvinte a basmului.
Fireste, o talmacire cuminte si potrivita persoanei copilului, este binevenita. Totusi, ramane aceasta: basmul, ca si cantecul, ca si pilda - opereaza deja, cu putere mare, in inima omului.
Ca si Mihnea, in postarea caruia m-am regasit, si eu am ascultat numeroase povesti (Creanga, Ispirescu etc.) in copilarie. Multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta! Miezul ori saminta povestii a lucrat singura, precum germineaza semintele sub patura de gheata a iernii, inlauntrul mintii si inimii mele. Mai tarziu, cand a venit vremea sa imi caut radacinile (sau, poate, cerul instelat dinlauntrul inimii), am dat si peste aceste comori launtrice, sadite demult, in vremuri uitate. Mare mi-a fost bucuria si folosul!

Succes in dialog, oameni buni! Domnul sa va dea bici!....:)
Multumesc din suflet! Sa dea Dumnezeu si Preasfanta!
Ca tot esti aici...am o idee, sper ca nu e o idee de idiot, vorba lu' a mea. Exista, dupa cat am vazut si inteles pe forumul asta de cand frec duda pe el, 5 (cinci) persoane, toate din veteranii forumului, capabile, dupa cum am vazut, inteles si simtit eu din postarile lor, si avadn onoarea de a ii cunoaste pe unii personal, sa creeze ceva in felul in care sugereaza Mihnea ca este acest exceptional basm. Adica, un catehism (mai mult sau mai putin incifrat). Persoanele sunt: Ioan Cezar, Mihnea Dragomir, Pelerin spre Rasarit, Delia si Mihailc. Toti cei mentionati si fiecare dintre ei, din motive evidente cui chiar a citit forumul asta cu atentie. Daca pare exagerata, atunci pot inversa sensul propunerii, si ii ruga pe cei mentionati sa participe la discutie, dezbatand basmul, cu armele mintilor si spiritelor lor. Am cultura, cat de cat; inspiratie in a discerne unele lucruri, uneori; dar firea pacatoasa face exact ca vaca cand doboara sistarul pe care, totusi, il umpluse in prealabil cu lapte cald... E bine sa participe si cele cinci viori mentionate, ca simfonia sa fie mai inalta.

Last edited by Intrarea Vagonului; 12.01.2016 at 20:03:39.
Reply With Quote