View Single Post
  #214  
Vechi 03.09.2017, 18:38:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Bun, dar tot nu mi-ai raspuns. Copilul nebotezat se va afla in Rai sau in Iad ?
Am inteles ca va avea parte de liniste sufleteasca etc , dar va fi in Rai sau in Iad ?
Si tu din tot ce am dat nu ai inteles care e raspunsul, desi era in toate citatele?

Pentru cei carora nu le place invatatura ortodoxa, am gasit aceeasi invatatura si in catehismul catolic, pe site-ul lui Mihnea: http://www.catehism.ro/cb_Lectia14.htm

Citez: "154. Î: Este Botezul necesar pentru mântuire ?
R: Botezul este necesar pentru mântuire, deoarece, fără el, nu putem intra în împărăția Cerului.
Cei care mor nebotezați fără nici o vină personală și care nu au păcătuit niciodată nu pot intra în Cer și nici nu se vor duce în Iad. După Judecata de Apoi nu va mai fi Purgatoriu. Unde, așadar, se vor duce ? Dumnezeu, în bunătatea Sa, va oferi un loc de odihnă lor, unde nu vor suferi și vor fi într-o stare de pace naturală; dar nu Îl vor vedea pe Dumnezeu, nici Cerul. Prin urmare, cei care mor fără a fi fost botezați nu cunosc ceea ce au pierdut și sunt fericiți în mod natural;

Gândiți-vă, deci, cât de teribilă este crima de a îngădui în mod voluntar cuiva să moară fără Botez, ori crima de a refuza unui mic copil viața înainte de a putea fi botezat! Să presupunem că toți membrii unei familii, în afara unui copil mic, au fost botezați. Când ziua Judecății va veni, în timp ce toți ceilalți membri ai familiei - tatăl, mama și copiii ar putea merge în Cer, acel micuț va trebui să stea afară. Acel frățior sau surioară va fi despărțit de familia lui pentru totdeauna și niciodată, dar niciodată nu Îl va vedea pe Dumnezeu, nici Cerul."
Reply With Quote