View Single Post
  #557  
Vechi 09.10.2017, 17:07:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am făcut poze la "Rânduiala binecuvântării casei" din Moliftelnicul Mare (ediția 2003):
E clar ca am discutat degeaba pana acum, tu cred ca nici nu citesti mesajele, sau nu te intereseaza. Nu era nevoie sa faci poze, era Molitfelnicul de pe net, aceeasi slujba. Ce nu ai inteles cand ti-am aratat ca si artunci cand se sfinteste biserica se scrie cateodata ca se binecuvanteaza? Sau cand ti-am aratat ca binecuvantarea este o rugaciune pe care o rosteste preotul? Slujba sfintirii casei este formata din mai multe rugaciuni de binecuvantare, de aceea se numeste si binecuvantarea casei.
Acum citeste cu atentie ce scrie in acea slujba, la sfintirea uleiului: "trimite harul Preasfântului Tău Duh peste untdelemnul acesta și îl sfințește ca să fie spre sfințirea locului acesta și a casei ce s‑a zidit pe el și spre alungarea tuturor puterilor celor potrivnice și a bântuielilor diavolești."
Ti-am ami spus ca un credincios nu poate binecuvanta, sa spuna acele rugaciuni, daor preotul. De aceea, atunci cand stropeste peretii cu apa sfintita se cheama ca sfinteste casa, nu doar umezeste peretii.
Reply With Quote