View Single Post
  #7  
Vechi 24.07.2018, 18:16:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
... Dacă mi-e sete beau apă (în timpul mesei, după imediat masă, între mese) Č™i dacă nu atunci nu beau.

Părerea mea sinceră Č™i personală.
Asa "sincer si personal" am gandit si eu din inertzia vietii, pana mi-am dat seama ca gandirea asta mi-a format-o trupul, adica instinctul(asa cum spui si tu). De fapt, nici nu mi-am dat seama, ci argumentez acum, dupa schimbare.

La facultate, profesorul(medicul) de la disciplina medicina sportiva ne-a explicat ca bautul apei inainte de masa dilueaza sucurile gastrice, iar bolul alimentar inghitit nu mai poate fi digerat eficient si mi s-a parut foarte rezonabil, pana cand am mai crescut si eu si am citit cartea de mai sus. Acum il contrazic pe fostul meu profesor pentru ca sucurile gastrice nu sunt inca secretate cu 1 ora inainte de masa, decat dupa inghitirea bolului, iar apa se absoarbe intr-o jumatate de ora daca nu e in amestec cu alte alimente.

De cand beau apa inainte de masa(de vreo 6 luni) nu mi se mai face sete pe parcursul zilei.
Atentie, apa e filtrata!

(P.S.)De fapt discutam despre cina cea cu 3 ore inaite de culcare, iar eu am completat cu argumente complementare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote