Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #8  
Vechi 26.11.2021, 06:35:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amiel25 Vezi mesajul
Vreau sa va ofer tuturor posibilitatea de a vedea ce am vazut eu. Anul trecut am fost foarte bolnav, din ce in ce mai bolnav, parca tot corpul o luase razna. Dupa luni de zile de dureri cumplite m-am gasit intr-o situatie dificila, nu mai puteam sa respir, respiram foarte greu, fiecare gura de aer cerea un efort nespus de mare.

Am zis sa ma linistesc, mi-am pus castile pe urechi, am ales o melodie linistitoare, care sa ma calmeze, sa pot respira mai bine si intr-o clipa m-am trezit intr-o alta lume, alta dimensiune, alt plan al realitatii, intr-un loc de lumina, iar in fata mea se afla o sfera avand un diametru, cred, presupun, de 10-15 metri. Pluteam catre aceasta sfera de lumina, stiind ca totul s-a terminat, experienta mea umana a ajuns la final, in sfarsit ajunsesem in locul acesta de lumina, in fata acelei sfere de lumina, pe care parca as fi cautat-o toata viata, mi-am zis ( fara cuvinte, un fel de cunoastere ), Dumnezeu, acesta este Dumnezeu, totusi, deasupra acestei sfere de lumina era o lumina si mai mare, o lumina absoluta, ale carei raze le vedeam peste tot in jurul meu. Am simtit o pace foarte profunda, stiam ca ma asteapta ceva atat de minunat incat cuvintele umane nu vor putea niciodata sa descrie ceea ce este de nedescris. M-am simtit mai treaz ca niciodata, parca m-as fi trezit dintr-un somn foarte adanc, ca si cum as fi fost plecat intr-o calatorie foarte, foarte lunga, departe de aceasta lumina.

M-am gandit, probabil aceasta sfera de lumina reprezinta spiritul meu iar Lumina Absoluta de deasupra era defapt Dumnezeu.

Azi am zis sa folosesc photoshop si sa incerc sa arat tuturor ce am vazut eu, avand foarte putina experienta cu photoshop, am reusit sa cuprind undeva la 60-70% din ceea ce am vazut, pe viitor, o sa incerc sa descoper cum pot sa adaug si celelalte detalii, sfera aceea de lumina era vie, multe lucruri pe care inca nu stiu cum sa le transpun din minte in realitate.

Dupa ce voi putea pune totul cap la cap, voi incerca sa pictez ceea ce am vazut, ma pricep si la desen, am peste 50-60 de desene, portete si alte lucruri, dar momentan doar in creion...
17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa.(Faptele Sf Ap11,17)

Tu unde(in care categorie) te incluzi pe tine? Eu n-as stii unde sa te plasez, cu toate ca ai un vocabular(am mai citit din postarile tale) care dovedeste ca ai citit mult si prin care descrii foarte clar si cursiv ce vrei sa spui, insa nu spui niste amanunte necesare.

Descrierea pe care ai facut-o mi s-ar parea ca este foarte asemanatoare cu descrierile celor ce s-au intors din moarte clinica.

Banuiesc ca, fiind bolnav luni de zile, ai avut stabilit un diagnostic(pe care nu-l mentionezi) dat de vreun medic, insa faptul ca dupa luni de zile nu mai puteai respira, ma face sa cred ca ai contactat covidul(oare in spital?) si datorita acestuia ai ajuns in pragul mortii; sa ne fie clar: nu puteai sa tragi luni de zile cu covidul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote