Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #54  
Vechi 19.11.2021, 17:30:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Un prostănac care are rang pe la NATO... ce să zic, nu s-a lipit întrutotul, ...
Pai aia care l-au luat daca l-au luat stiind cine e insemna ca de aia l-au si luat ca sa le toarne prostanacul tot ce stie benevol, tocmai de aia e prostnac ca iata acolo a ajuns la o culme a ”desavarsirii”.

Citat:
Ce imagine publică, că niciunul de aici nu e cunoscut în vreun fel sau nu e persoană publică, te crezi în campaniile prezidențiale, ce filme ai în cap și tu ?
Chiar daca nu esti VIP tot iti pasa de ce zice lumea, ai in tine patima asta a primirii slavei de la lume. Practic de aia omul se jigneste si nu poate rabda insulta si se rusineaza inaintea oamenilor de Hristos-Cuvantul fiindca oamenii, lumea, publicul nu crede si batjocureste si insulta si atunci de frica sau din mandrie si laudarosenie aflate pe cale de pierzare spre umilinta, omul tradeaza si se rusineaza de Hristos devenind lup ce se reintegreaza in haita lupilor razboinici si se aprinde iar la agresivitate si raspunde raului cu rau, muscand din ”dusmani”. Nu apropiatii sunt vrajmasii omului ci duhurile necurate si rele din vazduhuri, incepatoriile, mijlociile si sfarsitoriile si cu lucrarile lor necurate de invartosare si incurc@re a tot ce e bun si ascultator in om ca sa te iASIA cu practicile lor pagane. Omul necrezand si nestiind care ii sunt dusmanii se aprinde impotriva aproapelui inhaitandu-se fara sa-si dea seama cu duhurile rele, cu mustele mincinoase si cu lupii imbracati in tot felul de ingeri cazuti sau glasuri ispititoare, amagitoare, ipocrite, prefacute si ajunge pic cu pic sa vrea sa se dea satanismului sau la satana razbunandu-se pe Dumnezeu si pe sine insusi sau indraznind sa pacatuiasca avand o grozavie prea mare si permitandu-si orice.

Porunca pentru aproapiati chiar daca ne sunt vrajmasi este sa-i iubim duhovniceste, sa-i iertam si sa-i rabdam iar lupta cea buna e sa sa-i indrumam cu duhul blandetii dovedind ca avem Credinta si inima blanda si smerita caci inima omului nu e pentru sine insusi ci pentru apropiatii sai chiar daca ar fi ei vrajmasi, ca sa gaseasca apropiatii in ea iubire multa pentru toti si nicidecum ura si viclenie sau desfranare sau judecati si sarcasm negru sau pisma si laudarosenie sau raceala si pradare talharesca si nepasare sau ascunzis si uneltiri si cai viclene spre iad si mult ipocrism si fatarnicie sau incercari ispititoare si aruncari in necaz sau trufia cea obraznica si plina de tupeu a grijilor desarte lumesti.

Nu luptam cu omul sau cu ingerii ci cu pacatele proprii si cu minciunile si ispitele proprii sau care vin de la duhurile rele deci daca raspunzi provocarilor si te aprinzi si te oftici, te frustrezi si te ambalezi crescand tensiunea, starea agresiva, daca escaladezi conflictul atunci e pericol sa te dai satanismului si sa te razbuni cu rautate si ura cazand in ispita.

Citat:
Lasă că și tu te-ai ofticat și ai scris romane fluvii la cuvinte mult mai blânde despre tine, eu nu-mi amintesc să fi făcut pe cineva scursură, lichea.
Buna poanta cu ”la cuvinte mult mai blande”... pai l-am rabdat si l-am iertat pe ”șefu” ce-mi trage gpalme care ma face non stop nebun, sectant, semivrajitor, satana, diavol, prost, rahatel, moroncel, desfranat, eretic, incurcat, confuziv, irational, ilogic, habotnic si multe alte etichete foate colorate. L-am tolerat si am ramas unit cu el in fratia ortodoxa dar numai in partea pozitiva pe care o are. Restul, de aia am scris romane fluvii ca sa-l ajut sa-si vada neajunsurile, sa-si inteleaga unde ii este asezarea vietii si a inimii pe Cale.
Nu l-am facut decat pripit ce a pus botul la pripelile altora si se crede impreuna cu pripitii foarte important-exportant incercand sa-si glorifice necredinta nedrepta si ”sfanta” ratiune inchizitoriala preluata de la marele ”papalâc”. Deci nu mi-am dat drumul la razbunare si la procesomanie sau la cearta patimase idolatra ci doar am incercat sa-l fac sa inteleaga ca nu eu ma pripesc ci el. Nu vrea, nu poate, nu vrea sa poata si o tine pe a lui in ciuda oricaror discutii serioase si strica orice fir de discutie caci deviaza mereu pe toate firele de discutie ca sa ma faca troaca de porci si sa arunce cu cele mai abominabile hule in Cele 7 Trambite Apocaliptice ale Cuvantului.

Deci nu stiu cum toti va faceti ca nu vedeti ce spune si cum ma provoaca mereu pe toate firele de discutie si apoi paraste la admin ca fac prozelitism sectar eu nefiind sectar ci ortodox dupa ce el reia mereu aceleasi subiecte pentru care i-am facut doua fire de discutie speciale daca vrea mereu sa-si arate ”competenta”.

Santajeaza emotional forumistii si-i inhateaza ca sa-i revolte si cu ispismura sa ”apere” impreuna ortodoxia, culmea, de Dumnezeu si de Hristos-Cuvantul si de Trambitele Sale caruia ai spune demonul sau diavolul si sectantii la fel ca acum 2000 de ani iudeii slugarnici minciunilor vechiului sinedriu.

Chiar sunteti pentru unii muma si pentru altii ciuma si credeti in cuvantul rau si minciunos in calomnii si barfe doar ca asa ca le spune el de pe pozitii de forta, de pe pozitii cu spate asigurat.

Voi chiar credeti ca @gpalme e sf. Grigorie Palamas si ca eu nu sunt ortodox doar pentru ca zice el... ca zice mereu ca Trambitele sunt sectari sau ca zice el mereu ca eu sunt sectar?

Pe de alta parte nu ai voie sa judeci si sa excluzi pe nimeni din cei care au o infima unitate in Hristos-Cuvantul ca ar fi sectanti, eretici, oameni mai pacatosi ca altii, pentru ca daca-i judeci si-i excluzi pentru o credinta exclusivista pe tine insuti te condamni si te excluzi in partea aia buna pe care ei o fac bine si in unitate cu Hristos-Cuvantul lui Dumnezeu.

Deci e o mare inselare preluata de la papalâci ca sa practici inchizitia si sa condamni sectele asa groso modo. Poti doar sa povatuiesti aratandu-le lipsurile, neajunsurile, greselile ca sa revina de unde au cazut sau sa mearga spre o credinta si o vietuire bisericeasca mai intreaga, mai conforma, dar nu esti tu pus sa judeci, sa osandesti, sa stingi duhul, sa dispretuiesti proorociile caci asta inseamna sa iei locul lui Dumnezeu sau mai mult sa iei locul lui satana crezandu-te mai mare si mai sus ca Dumnezeu din moment ce slujesti dezbinarea si distrugerea, nimicirea si necredinta nedreapta glorificandu-ti lucrarea slugarnica de amagire si provocare ca sa prinzi in capcana si sa-i jertfesti lui baalamuc sau iadului pe fratii tai.

L-am iertat ca nu stie ce-si face si incerc sa evid discutiile cu el caci e refractar si indaratnic si nu poate sa vada adevarul Adevarat fiindca nu cerceteaza, nu se lamureste ci doar umbla cu logica si plauzibilul in stil lumesc ca sa serveasca partea faronica si lumeasca a mai marilor, adica pripeala si nicidecum partea lor buna, ortodoxia si lucrarea milei lui Dumnezeu.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.11.2021 at 17:55:43.
Reply With Quote