Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #56  
Vechi 19.11.2021, 18:29:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Dacă tot îi iei apărarea patriarhului, zi-ne și nouă ce minuni a făcut de-a lungul timpului. Iisus a zis că cei care vor fi după el vor face minuni mai mari ca El. Când a vindecat patriarhul orbi din naștere, leproși, oameni cu dezabilități mintale, sau chiar de covid19? Niciodată, nimic. Dar în schimb, afaceri la greu pe banii UE, în circuit închis. Adică nu e vândut cu totul banului și prosperității materiale? Exact lucrul pentru care Iisus l-a negat pe satan și a ajuns pe cruce. Vezi că ești ipocrit și fariseu.
Nietzsche ce minuni a făcut, i-a aruncat pe unii în depresie și sinucidere că le-a tăiat accesul la îndumnezeire prin filosofia lui, a sfârșit ca un nebun, cu ce drept un faliment uman ține lecții de etică, axiologie ?

Și ce dacă Patriarhul nu face minuni fizice, înseamnă că nu e vrednic ?
Arată-mi unul care a făcut minuni, vreun lider de congregație sau din orice cult.

Patriarhul pleacă din lumea asta doar cu un rând de haine pe el și cu însemnele arhierești, atât, eu am înțeles că oferă și burse din salariul lui și a ajutat mulți studenți care i-au cerut ajutorul când era coordonator la catedră.
Chiar părintele profesor Dumitru Stăniloae l-a luat pe lângă el dinainte să fie Patriarh.

La catedrala Națională nu s-a folosit niciun leu din fondurile europene, primăria Bucureștilor a tăiat anul curent și fondurile publice, personal aș merge să mai stăm 20-30 de ani în șantier și să ne bazăm doar pe contribuții din donații, chiar cu riscul să se deprecieze construcția și să crească de 10x prin inflație prețul la materiale și salarii.

Patriarhul când e pus într-o funcție moștenește un mandat de la Adunarea Bisericească, a moștenit obligația de a construi Catedrala de la antecesorul său, nu e un moft al lui personal.

Următorul Patriarh moștenește alte obligații să construiască mănăstirea Văcărești, sau să consolideze așezămintele românești de pe Athos, nimeni nu vine de capul lui.

Înainte să fie PF Daniel, nu era nici măcar o televiziune care să informeze publicul acum este un alt nivel de comunicare, acum s-au scos și multe taxe nu se mai dau bani la spovedanie, cel puțin unde am fost eu, la început prin anii 90-2000 nu aveai loc în Biserici de aceea s-a construit, începând de acum prioritățile pastorale ar trebui să fie altele.

O să vezi că și următorul patriarh va fi spurcat de presă, și tot așa până în 2100 dacă omenirea mai ține atât, ei detractorii nu au o problemă cu omul-persoană fizică, ci cu ideea de om religios.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote