View Single Post
  #39  
Vechi 18.04.2012, 00:47:56
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu are importanta ce promoveaza New-Age, pentru ca ei promoveaza chiar si crestinismul, asa cum il inteleg ei. Pot sa promoveze chiar si lucruri bune, fiecare lucru are si unele parti adevarate.
Si eu m-am gandit la asta. Am auzit chiar de bioenergeticieni care recomandau pacientilor,ca sa zic asa, sa se spovedeasca, sa se impartaseasca la biserica.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din ce imi amintesc asa spunea si Cuv. Paisie Aghioritul, dar mai spunea si ca inteparea are ca efect doar amortirea nervilor periferici. Problema e ca teoria pe care se bazeaza aceasta practica nu prea sta in picioare, adica prezenta meridianelor energetice in corpul uman data de energia vitala ki.
Ar ramane doar anestezierea acelor nervi sau eliberarea de endorfine in sistemul nervos central, singurele observate prin cercetare.
Probabil se referea la cazurile cu dureri fizice, unde ar fi fost nevoie de anesteziere, de amortire, de endorfine. Dar mai sunt muuulte alte cazuri in care organismul raspunde la acupunctura. Nu stiu cum o fi cu teoria, cea cu energia vitala ki si cu meridianele, dar cert e ca practica isi spune cuvantul. Spre ex oameni paralizati care incep sa mearga, etc. Probabil sunt afectiuni ce pot fi tratate cu succes prin acupunctura, iar altele eventual doar ameliorate. Totusi, pt ca nu stiu mecanismul prin care se realizeaza aceste lucruri, nu stiu daca are loc o vindecare autentica (acuma mai depinde si de afectiune), sau este ceva temporar, in care simptomele au disparut, totul pare ok, dar in realitate boala sa existe in continuare sau chiar sa se agraveze fara sa isi dea omul seama. (Un fel de comparatie: Se duce cineva la mecanic cu masina si ii spune ca se aprinde ledul care indica probleme la motor. Ii repara motorul. Omu pleaca multumit. Peste un timp se intoarce cu aceiasi pb. Mecanicul scoate ledul si a rezolvat pb, chipurile). Tot stilul de viata este cheia sanatatii.
Important e si pe mana cui intra pacientul, ca terapeutul poate sa faca aproape ce vrea cu omul, in functie de cunostintele pe care le are si in functie de suflet, interes. De asta e mai sigura reflexoterapia, dar e mai mult de munca, si necesita o durata mai mare de timp pt tratament, in comparatie cu acupunctura (cel putin asa se zice, ca o sedinta de acupunctura face cat nu-stiu-cate de reflexoterapie).
Am lungit un pic discutia in cazul in care intereseaza pe cineva aceste aspecte, pt sanatate. Am vorbit despre partea practica a acupuncturii pt ca am avut ocazia sa observ unele lucruri in realitate, nu doar din citite (caz in care acupunctorul era un asiatic).

Last edited by tinutza; 18.04.2012 at 00:54:06.
Reply With Quote