View Single Post
  #20  
Vechi 18.10.2016, 16:54:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

73 - Fiindcă ne-am luat după calendarele eresurilor mișcării romano-catolicismului.

Întrebări în Duhul Sfânt: oare Hristos în Sfânta Treime se supără dacă ținem calendarul și Sfintele Sărbători cu 13 zile în urmă? A greșit Biserica timp de 1920 de ani până să trecem la un nou calendar? Atunci de ce acceptăm inovații?
Domnul nu vrea fixism, rigiditate, habotnicie, rătăcirea în detalii și crispări ale exactității calendarului, s-a stabilit deja data Paștelui și calendarul, la Sfântul Sinod Întâi Ecumenic. Să ținem acele Sfinte Dogme, Sfinte Canoane.

Și avem și mai mult pogorământ în Duhul Sfânt Domnul și spunem:

Primim și practicăm "înnoirea" calendarului, nu ca o nevoie a Bisericii, dar ca să arătăm fraților căzuți în eresurile mișcării romano-catolicismului, dragostea noastră, că îi iubește Biserica cu adevărat, Domnul și Sfinții îi iubesc nespus, primim munca lor, nu ca o nevoie spun, fiindcă nu ajută nici nu împiedică mântuirea, ci ca o înmulțire a dragostei între noi, spre vindecare, a smereniei și ascultării dintre noi, bucuria cea mare a rucodeliei primite, și ca o purtare a neputințelor doritorilor înnoirii calendarului.

Dar ce nu vom putea primi este pierderea mântuirii, prin acceptarea inovațiilor fraților noștrii risipitori din Apus, nu vom putea primii minciunile cele noi, care nu au existat în primul mileniu, că acelea sunt rucodelia vrăjmașului dragostei și-a creației și dacă vrem să ne mântuim cât mai mulți, le primim pe toate până la Sfintele Dogme, Sfintele Canoane, nu vrem stricatele inovații, căci nu dorim mai mult pe pământ pentru Biserică și toți oamenii, decât să aleagă în libertatea lor, Împărăția Domnului Treime.

74 - Căutăm să viețuim pe Lună și pe Marte, trimitem resurse și echipament pentru oamenii care-i vom trimite acolo. Acele resurse și tot consumul cu oamenii trimiși, costând miliarde de dolari/euro, când aici, chiar din locurile de unde-i trimitem, zeci de mii de oameni mor de foame în fiecare zi. Investim în cercetare spațială, nave, sateliți, stații spațiale internaționale, deci miliarde de euro la nivel mondial, când sunt oameni care trăiesc cu 3 dolari pe zi și asta mai ales că noi nu cunoaștem mai mult de 95% din fundul mărilor și oceanelor.

Până la ce cote ale hulirii omenirii, se ridică nebunia practicilor de azi ?

75 - Considerăm deci normală practici tot mai mult stricate și încercăm să legalizăm tot mai mult și mai exact nebunii precum: eugenia, controlul nașterilor, al populației, eutanasia, drogurile, poligamia, libertinajul și altele ale desfrâului minții și trupului, pe care le îmbunătățim prin legi tot mai lipsite de Hristos. Care-i scopul acestor legi și îngăduințe ?

76 - Omenirea consideră normală împătimirea după tot ce este material și "despătimirea" de tot ce este duhovnicesc. Primim cu ușurință luxuri, diamante, aur, afaceri, iahturi, ceasuri, mașini scumpe, avioane private, submarine, tablouri, colecții, încălțăminte, haine și altele în care investim zeci de miliarde anual, pe tot pământul.
De ce? Care-i scopul? Grandoarea? Egocentrismul? Nu vedem că ne ucid, ne consumă, pe noi și mediul în care trăim? De ce respingem Adevărul, pe Domnul, care ne spune: "mai ușor intră cămila prin urechile acului, decât bogatul în Împărăția Cerurilor".

Nu suntem mulțumiți de frumusețea dăruită de Dumnezeu, vrem chirurgie plastică, tratamente cosmetice, parfumuri scumpe, mâncăruri scumpe de dietă, nu facem copii să nu ne îngrășăm, mergem la aerobic, la fitness, unde dacă femeia e curtată de un desfrânat, cade imediat în unire intimă cu el, chiar dacă are sau nu are soț acasă, motivând absolut nemântuitor faptele ei, deci pentru creștini, Dumnezeu a scurtat timpul, dar omenirea redefinește mereu normalul, binele și răul, în defavoarea mântuirii lor.

77 - Considerăm că suprapopularea este o problemă a pământului, încălcând cuvântul Domnului: "creșteți și vă înmulțiți, umpleți pământul și-l stăpâniți".
Dacă nu am polua, dacă nu am fi lacomi, dacă am consuma moderat alimente, dacă nu am arunca niciun aliment, căci numai în Europa, zeci de tone de pâine se aruncă săptămânal, dacă ar fi puse întrun avion și parașutate la cei muribunzi de foame, în Africa și Asia, ar avea un ajutor real, dacă am posti în fiecare săptămână din an, de luni până vineri, afară de sămbătă și duminică, pentru mântuire, pentru Domnul Treime, pentru Hristos, dacă ar avea fiecare familie propriile lor 5, 10, 15, hectare de pământ, cu serele lor, producția lor proprie, după membrii familiei, fără să mai fie a unui singur om mii de hectare, dacă nu am mai dori bogăție, atunci se aplică un studiu al germanilor, că pământul ar fi capabil să susțină peste 40 de miliarde de oameni. Azi, suntem 7,5 miliarde.

Când (și dacă) se va pune în aplicare aceste însănătoșire de bogăție și consum al resurselor și exploatarea omului și dacă se va depăși cele 40 de miliarde, apoi abea, vom putea vorbi despre suprapopulare și gândite alte soluții precum insule artificiale, cu sol fertil, extinderea în apele sărate a pământului prin demolarea și nivelarea munților și câmpiilor, cum se face azi în China.

Dar azi, cele 7 miliarde jumate de oameni, sunt permanent îmbolnăviți, sufletesc și trupesc de ideologii demonice, materiale prin excelență, de distrugere și consum, lipsite de orice greutate duhovnicească, de orice nevoință și asceză.

Nu Dumnezeu este cel care aduce Apocalipsa, că "Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului, ci să se întoarcă și să fie viu" și Domnul vrea "ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștiința Adevărului să vină" și Domnul "ne cunoaște din pântecele maicii noastre" pe toți oamenii de pe pământ, nu numai pe unii, deci nu există predestinație, și nu e nimeni predestinat la iad, ci oamenii, omenirea, noi suntem cei care ridicăm singuri Apocalipsa asupra noastră.

78 - Ideologiile filosofiilor lipsite de binele Sfinților lui Hristos, în libertatea dăruită de Dumnezeu oamenilor, care au schimbat libertatea, adăugându-i iresponsabilitate și prin nedorirea mântuirii, înfloresc, dăruind putoarea mirosului greu oricui vrea să primească, amețind și otrăvind mintea, închizând inima și adormind sufletul cu moartea neascultării, neiubirii, necredinței de Biserică, Mireasa Neprihănită a Mirelui Hristos, Cuvântul, Logosul în Sfânta Treime. Cum să te bucuri de orice, când știi ce biruiți sunt oamenii?

79 - Durerea din fiecare zi, pentru Raiul pierdut prin Adam, suferința, asceza și lacrimile pentru păcatele mele, dar și ale aproapelui meu, cum spune Sfântul Ioan Gură de Aur, durerea și suferința pentru cei ce se lipsesc de Hristos în mod voit, direct sau indirect, care cred ușor nedemonstrabilul evoluționist ateu și alte teorii, supoziții, înșelări, ideologii materialiste sau spirituale fără Hristos.

Aș mai putea să scriu alte 800 de motive, dar dacă citind Noul Testament, nu se vindecă și având atâtea exemple de Sfinți... Dar slavă lui Dumnezeu pentru toate, mulțumim pururea Domnului pentru miile de minuni ce se petrec în corpul nostru și pe pământ în natură și în Univers, în fiecare secundă, armonia din Univers și biruința haosului, în noi și în toată creația Sa, mulțumim pentru nețărmuită mila Lui, în libertatea noastră de a înțelege, de a primi, de a dărui tot ce am primit.

Așa cum cântăm la Sfânta Liturghie, spun și eu: "am văzut Lumina cea Adevărată, am primit Duhul cel Ceresc, am aflat Credința cea Adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi închinându-ne, că Aceasta ne-a mântuit pe noi". Pe noi ne-a mântuit și ne mai mântuiește, pe Biserică, nu pe toți oamenii, doar pe Biserică. Căci nu toți vor să se mântuiască. Iar Dumnezeu Hristos ne arată că se roagă doar pentru Biserică: "Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt." (Ioan 17, 9)

Să trăim în dragoste, smerenie, discernământ, iertare, credință, nădejde, ascultarea în dreptate și mântuire, spre curățire, luminare și îndumnezeire, aceste cuvinte, fiecare în parte are o teologie infinită, fiindcă provine din Dumnezeu, iar cei căsătoriți să aibe conștiință, minte și inimă de monah, de ascet și nevoitor, numai așa vor lua mântuirea în familie, cât pentru mine "viață este Hristos și moartea un câștig." (Filipeni 1, 21).

80 - Motivul cel mai mare: Hristos a înviat ! Îndrăzniți. La Biblie, Patrologie, Dogmatică, Sfintele Canoane, Istorie... Iubiți și dăruiți-vă o măsură cât mai mare și cât mai înaltă.

Nu căutați nimic altceva decât să faceți parte din Biserică, să fi-ți ai lui Hristos. Familia lui Hristos nu abandonează niciodată pe nimeni și de fiecare dată când omul pleacă în erezii, sau alte risipiri, familia Domnului, îi așteaptă în pragul veșniciei, să se reîntoarcă, fiindcă " Că așa și în cer va fi mai multă bucurie pentru un păcătos care se pocăiește" - Luca 15, 7.

Cine vrea poate ieși din Biserică și să-și slujească hristoșilor mincinoși, Domnul nu-i oprește, nu-i forțează cu nimic, nici noi nu-i oprim, dar îi dorim înapoi spre mântuire, iar dacă vor dori dialogul, suntem pregătiți să-l oferim, doar să-l accepte prin credința în Domnul, precum noi.

Deci noi toți, frați și surori, să ne întrecem în Hristos unii pe alții, urmând Sfinților, înmulțindu-ne măsura în fiecare zi, și asemenea Sfântului Pavel, să luptăm lupta cea bună cu sinele nostru, cu lumea lipsită de Domnul și cu demonii. Luptă care nu are arme de atac și nu atacă niciodată, ci doar se apără.

"Căci cine va voi să-și scape sufletul, îl va pierde, iar cine va pierde sufletul Său pentru Mine și pentru Evanghelie, acela îl va scăpa." - Marcu 8, 35; Luca 9, 24; 17, 33; Matei 10, 39; 16, 25; Așadar: "Cel ce își iubește sufletul îl va pierde; iar cel ce își urăște sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viața veșnică." - Ioan 12, 25.

Nu vă fie frică. În Hristos, Biserica Sfinților, Mireasa Domnului, Ortodoxia, biruiește. Hristos în mijlocul nostru. Amin. Pomeniți-mă și iertați-mă, semnat, păcătosul botoș remus-emilian, timișoara, anul mântuirii 2016.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 19.10.2016 at 00:57:36.
Reply With Quote