View Single Post
  #19  
Vechi 06.06.2014, 11:23:34
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Pai de exemplu cazul proorocului Agav,din FA.Omul vine de la Ierusalim in Antiohia(cel mai probabil era evreu)si profeteste ca va fi o foamete mare.Ucenicii il asculta.De ce l-au ascultat,el nu era numit(autentificat expres in acest sens) prooroc de catre apostoli,el venise cu aceasta calitate cel mai probabil dintr-o adunare iudeo-crestina sau poate chiar strict iudaica.Si atunci intrebare:ce conditii trebuia sa indeplineasca un om pentru a fi considerat profet credibil?PS:nu ma intereseaza doamna White.Poate o fi avut calitati dar dpdv al studiului crestinismului nu este nici macar personaj marginal si nu a avut nici o competenta pe parte de analiza a acelor timpuri.Totusi m-as bucura sa raminem la propunerea initiala,imi plac discutiile ramificate dar tindem sa diluam scopul initial.

Vrea cineva sa analizam,pe problema duminicii trei scrieri crestine timpurii? :)
eu unul îs ok, poate așa mai învăț și cîte ceva despre istorie. Și referitor la articolul ce l-am copiat, nu neg faptul că sunt și greșeli...totuși Duminica era zi de sărbătoare pentru păgîni,ș,i în mod ciudat Crăciunul și Paștele cam uită de nașterea și patimile lui Isus și se îndreaptă spre Moș Crăciun și Iepurașul de Paște... dacă întrebi un copil de Crăciun te asigur că începe a țopăi și a-ți vorbi de Moșu.

Last edited by Lucian494; 06.06.2014 at 11:27:55.
Reply With Quote