View Single Post
  #312  
Vechi 21.03.2010, 15:57:14
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vladimir-Adrian Vezi mesajul
Mi se pare ciudat felul in care citesti numai ce iti place. Am zis ca barbatul trebuie sa ajute femeia in treburile gospodaresti din mai multe motive
1. din dragoste (care e cel mai important motiv). Cine iubeste pe cineva nu-l poate lasa pe celalalt sa cada jos de oboseala si sa nu miste un deget. Asta se numeste empatie.
2. pentru ca daca o ajuta, ea va fi mai vesela, mai bine-dispusa si implicit relatia va fi mai armonioasa. Eu cred ca intr-o relatie trebuie sa ne intereseze nu numai cum ne simtim noi, ci si partenera, si daca si ea gandeste la fel, e foarte bine. Asta e al doilea motiv important.
3. pentru ca relatia sexuala va fi mai implinita. Asta e al treilea motiv, poate ultimul. Toata lumea stie ca o relatie sexuala implinita imbunatateste simtitor viata cuplului.
Pentru feministele de ocazie sau din convingere care sunt active pe forum, as spune ca, similar, daca il iubeste, o femeie nu trebuie sa-l lase pe sot, de exemplu sa-si ia a doua slujba, sau sa vina foarte tarziu de la munca si sa o neglijeze astfel pe femeie si pe eventualii copii si o va face 1.atat pentru sot (din empatie) pentru el (motivul 1) cat si 2. pentru armonia cuplului, caci un sot daramat de munca nu va mai fi la fel de vesel si bine-dispus (motivul 2), ci va fi aproape inexistent 3. pentru a nu periclita viata sexuala a cuplului. Si nu mi se pare nimic rau daca femeia gandeste asa, nu cred ca l-ar privi pe barbat ca pe o jucarie sexuala...

Cu reformularea postarii anterioare ai dat un alt inteles cuvintelor tale..eu am citit si am recitit ce ai postat initial si nimic altceva nu am inteles.

Vladimir, de ce nu amintesti aici si de femeile care au sau aspira la o carieră? Si care au nevoie de un soț care să o sprijine, împărțind cu ea responsabilitățile familiale și care să nu se simtă amenințat de faptul că femeia câștigă mai mult decât el sau are mai mult succes?
Nu sunt o feminista...sustin doar progresul spre civilizatie. (asta in cazul in care pe mine ai vrut sa ma atingi cu fraza respectiva)
Numai bine!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote