View Single Post
  #10  
Vechi 11.02.2011, 22:23:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Un patron al Internetului?
Nu am mai auzit, asa ca am citit si am inteles care au fost motivele care au stat la baza unei astfel de propuneri: " patron al informaticienilor, al utilizatorilor informaticii, al Internetului, al internauților și al studenților."
Sf Isidor din Sevilla, care se numără printre Sfinții Părinți din perioada Bisericii Nedespărțite, este considerat de Biserica Catolică patron al Net-ului deoarece este primul care a realizat ceea ce am numi astăzi hiperlegături interne. Astfel, el a manaufacturat o carte (tiparul avea să fie descoperit secole mai târziu) în care pe alocuri textul era urmat de mici găuri. Prin introducerea unei sonde în acele găuri se ajungea la pagina de referință, deoarece adâncimea găurilor varia după nevoile celui care făcea trimiterea la citatul intern.

Rugăciunea către Sf Isidor înainte de conectarea la server este următoarea:
Atotputernice, veșnic Dumnezeu, care ne-ai creat ca icoane ale Tale și ne-ai legat să căutăm toate cele bune, adevărate și frumoase, mai ales în persoana dumnezeiască a Fiului Tău unul născut, Domnul nostru Isus Cristos, îndrăznim a te ruga ca, prin mijlocirea Sf Isidor, episcop și doctor, în timpul navigării noastre pe internet să dirijăm mâinile noastre și ochii noștri numai spre ceea ce este plăcut Ție și să tratăm cu răbdare și caritate toate acele suflete pe care la vom întâlni. Prin Cristos, Domnul nostru. Amin

Varianta internațională tipică:
Oratio ante colligationem in terrete:

Ominpotens aeterne Deus,
qui secundum imaginem Turam nos plasmasti
et omnia bona, vera, et pulchra,
prasertm in divina persona Unigeniti Filii Tui
Domini nostri Iesu Christi, quaerere iussisti,
praesta, quasemus,
ut, per intercessionem Sancti Isidori,
Episcopi et Doctoris,
in peregrinationibus per interrete,
et manus oculosque ad quae Tibi sunt placita intendamus
et omnes quos convenimus cum caritate
ac patientia accipidamus.
Per Christum Dominum nostrum. Amen
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote