View Single Post
  #296  
Vechi 07.12.2017, 19:45:18
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marivas6519 Vezi mesajul
Ba vad si inca foarte bine. Am vazut modul superficial si lipsit de onestitate in care tratezi subiectele. Mentionezi verste (ca sa dai bine) dar te feresti de ele.Ex: de ce nu redai vers. din Matei 15:20, desi mentionezi versetul? Te incurca? Ti-e teama ca lamureste Domnul Isus problema asa cum nu ai dori tu sa iasa?

De unde nascocirea ca apostolul Petru a mancat tot felul de animale, in urma vedeniei? Sfanta Scriptura spune ca a refuzat cu tarie sa manance "ceva spurcat sau necurat"? Scrie undeva ca s-a razgandit?

Nu are rost sa comentez toate aiurelile tale lipsite de sinceritate.

De vazut si auzit ... sunt numai ochi si urechi la tot (absolut tot) ce ne invata Domnul Isus Hristos si Sfintii Sai Apostoli, fara a face nici o selectie mincinoasa.

Mai citeste o data ce am scris si inca o data si inca o data si cand crezi ca ai inteles reia, poate asa vezi si tu ca am scris tot si n-am omis nimic din ceea ce zici tu ca am omis, iar citatele sunt tocmai ca sa arat ca nu de la mine zic. Nu fac nici o selectie cu atat mai putin mincinoasa, nu mi-as permite sa spun ca ce scrie in Sfanta Scriptura sunt minciuni, vad ca tu iti permiti. Citatele se dau in context adica la subiect si sunt complete, unde ai nelamuriri spune si ne lamurim. Vad ca nu prea stii Noul Testament dar de aia am dat citatele sa le cauti si sa le citesti daca doresti poti sa citesti si mai mult decat am citat eu.

Ia aminte daca ai minte
9. Iar a doua zi, pe când ei mergeau pe drum și se apropiau de cetate, Petru s-a suit pe acoperiș, să se roage pe la ceasul al șaselea.
10. Și i s-a făcut foame și voia să mănânce, dar, pe când ei îi pregăteau să mănânce, a căzut în extaz.
11. Și a văzut cerul deschis și coborându-se ceva ca o față mare de pânză, legată în patru colțuri, lăsându-se pe pământ.
12. În ea erau toate dobitoacele cu patru picioare și târâtoarele pământului și păsările cerului.
13. Și glas a fost către el: Sculându-te, Petre, junghie și mănâncă.
14. Iar Petru a zis: Nicidecum, Doamne, căci niciodată n-am mâncat nimic spurcat și necurat.
15. Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.
16. Și aceasta s-a făcut de trei ori și îndată acel ceva s-a ridicat la cer.
17. Pe când Petru nu se dumirea întru sine ce ar putea să fie vedenia pe care o văzuse, iată bărbații cei trimiși de Corneliu, întrebând de casa lui Simon, s-au oprit la poartă


Aceasta vedenie a sfantului apostol Petru a fost pentru a-i vesti ca si paganii care mai inainte au fost necurati, se vor curati de catre Dumnezeu si-i va primi pe ei Domnul si nu se vor mai numi necurati. In fond si la urma urmei nu despre mancare e vorba aici ci despre adevarata necuratie, caci nu mancare spurca pe om, asta nu intelegi tu.