View Single Post
  #8  
Vechi 15.10.2008, 09:33:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
Sionistii pregatesc pe cineva de Mesia. Pentru ei Mesia este imparat, adica va stapani aici pe pamant. Martorii lui Iehova si ei viseaza la un imparat pamantesc. Sionistii vor prezenta unul si martorii lui Iehova il vor primi. Vor spune "Acesta este". Se va face mare zapaceala. In mijlocul acestei zapaceli toti vor cere un Mesia, ca sa-i mantuiasca. Si atunci vor prezenta pe unul care va spune: "Eu sunt Imam, eu sunt al cincilea Buda, eu sunt Hristos pe care-l asteapta crestinii, eu sunt acela pe care-l asteapta Martorii lui Iehova, eu sunt Mesia evreilor". Va avea cinci "eu"-uri ! ...
În primul rând, sionismul este miscarea pentru existenta statului evreiesc în Palestina. Noul Testament prrooroceste întoarcerea poporului evreiesc în Palestina la sfârsitul vremurilor. Nu este ceva rau, este tara lor, pamântul fagaduintei dat de Dumnezeu.


În al doilea rând, nu trebuie sa luam orice spune cutare calugar.


Citat:
(antihristul se va naste din cea mai spurcata femeie iudaica din a 13-ea samata a lui Dan.La varsta de 12 ani copilul se va plimba cu mama sa printr-o gradina,pamantul se va crapa cutremurandu-se iar satana i se va arata baiatului.Acesta se va ingrozi dar satana ii va raspunde:Nu te teme eu sunt dumnezeul tau,stapanul acestei lumi si am venit ca impreuna cu tine,sa conducem lumea.Atunci baitaul va accepta si va posedat de satana-Prorcia Sfantului Serafim de Sarov)
Nu stiu daca într-adevar apartine Sf. Serafim, chiar daca apartine, nu înseamna ca e neaparat adevarata.


Citat:
Evanghelistul Ioan atunci cand in prima sa epistola spune: "Copiii mei... ca vine antihristul, iar acum multi antihristi s-au aratat..." (1 In. 2, 18), nu intelege ca asteptatul Antihrist va fi ca prigonitorii Maximian si Diocletian, ci ca Antihristul cel asteptat va fi intr-un fel ca un diavol intrupat, care se va prezenta poporului israelian ca Mesia si va insela lumea.
Gresit. Oricine tagaduieste dumnezeirea lui Hristos este antihrist, de pilda musulmanii, ateii etc.



Citat:
Si uita-te: oamenii nici nu inteleg ca traim in semnele vremurilor, ca pecetluirea inainteaza. Traiesc ca si cum nu s-ar intampla nimic.
Pecetluirea este ceva spiritual, nu aplicarea unui cod sau implantarea unui cip. Este acordul pe care si-l da omul pentru nisate avantaje lumesti, trecând peste poruncile divine. De exemplu acceptarea unei slujbe care promoveaza imoralitatea (sub pretextul câstigarii subzistentei) sau care tagaduieste învatatura crestina (cum ar fi astrologia, stiinta evolutionista etc). De asemeni orice sprijin al homosexualitatii, avortului, ateismului etc constituie pecetluiri, adica orice activitate antihristica.


Citat:
Semnul ca se apropie implinirea proorociilor va fi daramarea templului lui Omar din Ierusalim. Il vor darama, ca sa rezideasca Templul lui Solomon, care, precum se spune, a fost zidit in locul acesta. In cele din urma sionistii il vor aseza acolo pe Antihrist ca Mesia. Am auzit ca evreii deja se pregatesc sa rezideasca Templul lui Solomon.
Acum vreo saptamâna era o stire ca guvernul israelian a da voie sa se restaureze inscriptiile islamice care acopera templul Stâncii/Muntelui (sau al lui Omar, una din cele mai importante moschei din lume).



Citat:
- Parinte, si nasturii ce se cos la haine se vand prinsi pe niste hartii care au numarul 666. - Mai, si diavolul asta ! Pe cartelele de credit l-au pus de mult timp. Acum si pe nasturi. Multi pun pe 666 ca firma, ca sa fie preferate produsele lor. Unul il sprijina pe altul. Adica 666 sa ia de la 666. S-a scris ca atunci cand va circula reclama cu sarpele ce isi mananca coada, asta va insemna ca evreii vor stapani toata lumea. Acum si-au pus numarul si pe unele bancnote. 666 a cuprins si China si India.
Numarul 666 nu are nimic malefic în sine. În Apocalipsa el semnifica ceva, poatepoate imperfectiunea (vezi numarul 7 în primul capitol al Apocalipsei ca simbol al divinitatii) ca atribut al inamicului lui Dumnezeu.


Fa si tu comparatie între proorocirea redata de Anca si cea redata de tine.

Nu lua de bun orice vine din mediul ortodox.
Reply With Quote