Subiect: Povara grijilor
View Single Post
  #2  
Vechi 20.04.2015, 17:52:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de i.razvan Vezi mesajul
Salutare tuturor si Hristos a Inviat!

As vrea sa aflu si eu niste pareri, sfaturi despre cum faceti voi fata grijilor si necazurilor din viata.

Stiu ca fiecare gandeste ca necazurile lui sunt cele mai grele, dar in acelasi timp stiti ca fiecare are crucea sa in functie de cat poate rezista.

Dar totusi, sunt anumite perioade din viata in care problemele si grijile sunt de-a dreptul apasatoare si te aduc la limita disperarii.

De fel sunt o persoana f rezistenta psihic, chiar multi prieteni mi-au zis ca nu inteleg cum am putut sa trec peste anumite chestii la care ei ar ceda. De cand ma stiu, nu am fost lipsit de greutati si probabil m-au calit de mic.

Financiar nu ma plang, Doamne fereste, insa banul chiar nu aduce fericirea si simt cateodata ca e mult mai usor sa fii sarac. Macar iti stii situatia si ti-o accepti, dar asa intotdeauna te lupti pentru mai mult.

Si nu numai problemele financiare ma macina. Am toate premisele unui vieti fericite. Sanatos sunt, urat nu sunt, sarac nu pot sa zic ca sunt, un pic de materie cenusie inca mai am in cap, dar ma simt cateodata singur, nefericit si fara nicio putere.

Unde mai pui ca daca incerc sa fac lucrurile sa fie conform invataturii crestine, este si mai greu si parca intampini si mai multe probleme.

Stiu teoria. Lasa-ti grijile in seama Domnului si slujeste-I Lui si toate se vor rezolva. Dar practica ne omoara.Mai usor de zis decat de facut.
Buna Razvan,

Grijile vin catre noi fara contenire, din momentul nasterii pana in momentul mortii.

Realitatea este in aceasta natura - contaminata de griji.

Cu totii suntem angajati intr-un efort sisific de rezolvare a grijilor, in toate domeniile, fara exceptie.

Acestea apar din abundenta ca buruienile, smulgi una apar zece.

Hidra este iconul pentru aceasta realitatea launtrica chinuitoare.

Daca nu ne echipam cu instrumente psihologice corespunzatoare, daca nu le folosim corect si oportun, ne putem trezi napaditi de griji, putem descuraja si claca la un moment dat.

“Lasarea grijilor in seama Lui Dumnezeu” este doar una din armele unui arsenal puternic pe care omul trebuie sa si-l construiasca in interiorul lui.

In fapt, intreaga constructie spirituala interioara este “o masina de razboi” angajata in lupta cu grijile de zi cu zi.

Cu cat aceasta este mai sofisticata si mai bine utilata, cu atat elimina grijile mai eficient – de cum apar le si reteaza, sau daca generatia tehnologica este mai avansata, de cum apar le sublimeaza in virtute (bucurie si putere launtrica).
__________________

Reply With Quote