View Single Post
  #20  
Vechi 31.10.2006, 13:50:45
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru un crestin nici nu se pune problema. E foarte greu sa accepti ca boala ta poate fi o cale de mantuire dar daca ai reusit asta restul nu mai e asa de greu. Daca intelegi ca viata aici pe pamant este mai putin decat o clipa, ca dincolo, daca Dumnezeu iti iarta pacatele marturisite (de 70 de ori cate 7)ai sansa vesniciei, cred ca nu mai stai in cumpana. Dar la persoana care trebuie sa faca injectia letala nu se gandeste nimeni? De ce sa-si asume un pacat in plus? Si mai cred ca noi, in general, tineri sau varstnici, nu prea suntem informati. Sau nu culegem informatiile de unde trebuie. Acum exista carti sau carticele, brosuri... la mai toate bisericile sau manastirile. Exista librarii ale Patriarhiei... timp sa ai sa citesti. Nu e bine sa invatam exclusiv din ce ne spun unii sau altii. Si cred ca cel mai important este sa avem sansa unui duhovnic intelept si cu har.
Sau poate ar fi trebuit sa incep cu cele 10 porunci. Si gata..
Ingaduiti-mi sa va spun- din propria mea experienta - ca boala te poate face sa te apropii mai mult de Dumnezeu si ca nu trebuie sa talmacim si sa rastalmacim adevarul. Adevarul este simplu si-l poate vedea cel care vrea sa o faca.
Dumnezeu sa ne ajute sa deosebim binele de rau, sa incercam sa-l imitam in toate pe Domnul Iisus Hristos si sa-l iubim si atunci nici gandurile rele nu se mai apropie de noi. Dumnezeu sa ne ajute si sa ne ierte in marea lui bunatate.
Reply With Quote