View Single Post
  #214  
Vechi 18.09.2010, 13:27:31
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad90 Vezi mesajul
Da..."Marturii din Tara Fagarasului" m-a impresionat si pe mine...de fapt este singura carte despre pr. Arsenie Boca care mi-a starnit intersul si atentia...in rest am destule rezerve...
Nu pot insa sa nu spun ca nu a fost o mare personalitate, un mare calugar, duhovnic si traitor al ortodoxiei...insa a lasat in urma multe necunoscute, mult mister care a dat nastere la multe controverse...

Am incercat sa discut despre Sf. Sa sau mai bine spus sa intreb la manasirea Sambata de Sus, inclusiv pe pr. Teofil...raspunsurile pe care le-am primit nu au fost decat niste invaluiri fara nici un rezultat concret...iar insistenta mea nu a facut decat sa starneasca irascibilitate...si acum ma intreb de ce? desi cat de cat am gasit si raspunsul.

In fine...ma uimeste oarecum sa vad aici cate persoane il elogiaza si il idolatrizeaza doar pentru ca i-au citit o carte...iar cei care l-au cunoscut direct au rezerve sa vorbeasca...fff straniu pentru mine.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!