View Single Post
  #3  
Vechi 18.09.2010, 19:37:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Eu încă mai am patima jocurilor pe calculator. Îmi plac în special simulatoarele geopolitice. La televizor îmi este absolut greață să mă uit, mai degrabă m-aș holba la cum se usucă vopseaua pe pereți. La radio dau doar muzică de prost gust așa că singura variantă ar fi să citesc, să mai stau pe site-urile pe care le știu bune sau să mai deschid un joc dintr-ăsta, care negreșit e o pierdere de timp dar totuși mult mai interesant decât televizorul.

La televizor dau pe ProTV văd crime, sinucideri, violuri sau Tânăr și Neliniștit episodul 1280050.
Dau pe Discovery îl văd pe Bear Grylls, ăla cu supraviețuirea în pustiu, cum mănâncă excremente de urs sau viermi or cum niște ignoranți din America își tatuează funduri goale de femei pe piept.
Mai dau ce mai dau, emisiuni cu horoscop, planeta Neptun cică s-o enervat rău de tot și aviz ăstora cu berbecii și peștii că o să pierdeți bani.
Nimeresc pe Acasă TV, emisiune despre sex cu niște mutre machiate și fardate de parcă s-au dat cu glet cu șpaclul și niște indivizi suspecți de poponăreală.
Trec pe OTV, mister elucidat în cazul morții Mădălinei Manole că e invitată o țigancă vrăjitoare la emisiune care nu știu ce zice cu casa morții și cu „vorbitu cu spiritele”. Mai degrabă cred că a băut ea niște băuturi spir(i)toase.
Mai apăs pe telecomandă Fashion TV, o fetișcană anorexică cu expresii faciale inexistente își clatină oasele pe o scenă cu o cușcă de peruși în cap.
Intru pe National Geographic, „... și miliarde de ani înainte de formarea vieții, pământul nu era decât un bolovan imens de piatr...”. Schimb degrab ca să nu mă îndobitocesc prea tare.
Eventual intru pe un Trinitas dar și acolo se vorbește despre „unirea între creștini” și hai cu toții cireadă să facem grămadă și salată de pepeni copți și închid iute scoțând TV-ul din priză. Așa că televizorul e cam inexistent în viața mea.

Mai degrabă citesc un Dostoievski, niște sfaturi de Sfântul Arsenie Boca sau pur și simplu să fac altceva, orice altceva decât să stau în fața tubului (sau mă rog în fața plasmei cum se poartă în ziua de azi de către „unii”).
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!

Last edited by colaps; 18.09.2010 at 19:41:39.
Reply With Quote