View Single Post
  #19  
Vechi 27.05.2018, 00:32:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am vrut să nu mai scriu deloc pe forum, dar mi se pare antrenant câteodată.



Chiar Č™i în volumul Despre Familie din Cuvinte DuhovniceČ™ti al părintelui Paisie Aghioritul era dată drept exemplu o femeie care Č™i-a îngrijit familia până la capăt deČ™i soČ›ul călca strâmb, iar copiii s-au realizat Č™i au crescut cu recunoČ™tinČ›ă faČ›ă de jertfa mamei lor.

Copiii pot să corecteze în căsnicia lor orice lucru deficitar în comportamentul părinČ›ilor Č™i mulČ›i chiar au dorinČ›a de a nu repeta ceea ce nu le-a plăcut în căsnicia părinČ›ilor lor, mi se pare o scuză facilă să dai vina pe mediul din familia nucleu pentru o eventuală nereuČ™ită în căsnicia proprie când eČ™ti deja adult Č™i pe picioarele tale.

Unii oameni pot avea o ambiČ›ie extraordinară să reuČ™ească în căsnicie Č™i să lupte pentru asta având Č™i modele de jertfă, decepČ›iile părinČ›ilor îi pot ambiČ›iona Č™i conČ™tientizează valoarea căsniciei, chiar Č™i orfanii visează să-Č™i facă ei căminul pe care nu l-au avut Č™i unii reuČ™esc.



Am văzut cazul lui Mike Rotondo din USA, un tip care la 30 de ani a primit ordin de evacuare în instanČ›ă la cererea părinČ›ilor care nu l-au mai suportat să trăiască sub acelaČ™i acoperiČ™ fără să facă nimic Č™i tipul a pierdut Č™i custodia unui copil.

O fi fost crescut Č™i el cu multă iubire, nativii comentau pe acolo că era crescut să fie prea „entitled”.

„By the way” , observ că Č™i lui îi e destul de greu să aibă un loc de muncă, sunt multe zone de sărăcie Č™i în State, Detroitul e oraČ™-faliment, există homeleČ™i la colČ›uri Č™i în statele bogate, deci nu doar în „romanika” e greu să ai Č™i să Č›ii de un job, din care să mai Č™i trăieČ™ti după ce ai plătit chiria, acČ›iunea din subiect oricum se petrecea în Italia.



Era vorba de contextul mai larg al luptei pentru păstrarea familiei, e cea mai grea lupta cu desfrâul Č™i faptul că o mamă luptă în tăcere să nu-Č™i distrugă familia(probabil nici nu Č™tiu copiii Č™i soČ›ul că a căzut), dar în primul rând faptul că a conČ™tientizat că nu e în regulă să trăiască duplicitar, că nu e îndreptăČ›ită să fie iresponsabilă faČ›ă de o Sfântă Taină (nu cum se învaČ›ă în naraČ›iuni de tipul „Sex in the city” cu care s-a infectat mentalul colectiv mondial) e ceva remarcabil în ziua de azi când mulČ›i îČ™i iau talpăČ™iČ›a la cea mai mică chestie.


Greu să găseČ™ti vreun Sfânt Părinte lesne îngăduitor cu divorČ›ul, nici Hristos n-a lăsat multe prescripČ›ii maritale.



Subscriu integral la ideea de mai sus.
Realitatea este alta, copiii absorb foarte mult din ambientul familiar si ei decid (se programeaza)in copilarie cum vor supravietui actului neglijent de acasa,abuzului sau violentei.
Cum sa fie un copil responsabil pt ce a devenit daca 18 ani sau mai mult a avut drept modele,doua lichele de parinti? Unde sa vada binele,echilibrul cand cel mai aproape exemplu este un dezastru?
Unde sa vada familia aia model, cand el are acasa doi oameni care se urasc de moarte?

Da,mai tarziu vede la altii si nu intelege de ce altii au reusit si el nu.

In ultima perioda m-a fascinat cam mult psihologia criminalistica.
Cert este ca parintii astia problematici dau societatii marea marja de criminali. Pt ca nu este nimic bun de urmat de pe urma unui betiv care nu-si face datoria de sot si parinte si este si violent pe deasupra.

Sfintii parinti si duhovnicii dau sfaturi dupa masura omului; nu dau acelasi sfat la toti. In concluzie, nu le spun tuturor femeilor si copiiilor sa stea si sa indure.
Nici eu nu cred in sfaturile la gramada.

Este foarte comun in US sa te dea parintii afara daca treci de 28-30 de ani si inca locuiesti cu ei.
Stiu pare SF insa daca stai si te gandesti cum lucrurile la ei sunt foarte larg materializate si totul se bazeaza pe credit ,pe faptul ca elevii de 16 ani pot lucra un part-time (si avea carnet de conducere tot la 16 ani),ca isi pot plati studiile prin credit sau imprumut de student, apoi tot prin credit isi pot lua o locuinta sau o pot inchiria ,toate aceste inlesniri pt independenta individuala care produce tranzactie dupa tranzactie si face lumea capitalista sa prospere.
Parintii vor ca copii sa urmeze acelasi model de independenta vizavi de familie (cu dependenta de credit insa).

Care era de fapt exemplul tau? Ca nu l-au iubit parintii destul?
Pai, pana la 30 de ani ce au facut ? Inca il mai iubesc de aceea l-au trimis sa pescuiasca singur ,nu sa fie o momaie dupa ce mor ei.

Da ,exista si parinti care fac un copil si apoi il divinizeaza,il protejeaza de toate greutatile etc...
Pt ca multi parinti sunt narcisisti si fac copii ca o extensie a egoului lor; sa devina ce nu au putut ei sa devina, sa nu treaca prin ce au trecut ei, sa urmeze modelul lor de fericire etc.
Toate sufletele astea au vieti distincte ,nu apartin ca propriete parintilor care ii cheama la viata cu un act fizic de reproducere.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.05.2018 at 00:45:24.
Reply With Quote