View Single Post
  #17  
Vechi 25.11.2010, 18:53:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Credinta ramine!
Ea nu depinde de nu stiu ce ritual de miscari fizice ale miinilior si a degetelor de vorbe spuse, cuvinte, de hirtie tiparita, de lucruri materiale, de mobilier, masa, lemn, suruburi, bani, faina, ulei, ca doar draga mihaila, credinta nu este vrajitorie cu fum, incantatii si dat din miini , ea este in inima.
Rugaciuni scurte si INAPOPI cu TREZVIE la PRACTICA iubirii!
Asa cum ne-a invatat Hristos, ea se afla in porunca iubirii aproapelui, in SIMTIRI in emotii POZITIVE si sentimente adresate celui de linga tine, nu in faina, si drojdie si nu stiu ce haine si mobilier "sfiintit" si inchipuiri.
Hristos ne-a invatat iubirea de aproapele,si aceasta e esenta invataturii Sale.Cine nu iubeste pe aproapele,degeaba se impartaseste,caci o face cu sufletul necurat.
Impartasirea nu contrazice porunca iubirii,care e fundamentala,ci este doar un ajutor dat noua,pentru a indeplini mai bine aceasta porunca.
"Ramaneti in Mine,caci in afara Mea nimic nu puteti face."
Impartasirea este tot iubire,dar nu fata de oameni,ci fata de Dumnezeu.
Nu trebuie sa urci muntii,nu trebuie sa iti omori trupul in asceze,nu trebuie sa faci nimic pentru a primi dragostea lui Dumnezeu,ci doar atat : sa o mananci .
Asa cum mananci paine in fiecare zi ca sa traiesti,asa trebuie sa mananci in mod real si Trupul lui Hristos ,ca sa te umpli de dragostea desavarsita.
Reply With Quote