View Single Post
  #106  
Vechi 02.11.2011, 16:46:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Vad ca se discuta aici de Luther/protestanti si invatatura lui/lor de aceea intreb a citit cineva operele lui Luther, cunoaste cineva direct de la sursa invatatura protestanta? Daca raspunsul e negativ, atunci de bun simt ar fi sa se inchida topicul pentru ca nu poti discuta despre ceva ce nu ai citit.

Sunteti un frumos visator dragul meu domn.In lumea bezmetica in care traim conditia dvs este o superba utopie,la o verificare de rutina cu greu veti gasi un critic virtual care sa indice exact trei titluri scrise de Luther.Doar titlurile nu si continutul lucrarii,fara sa se uite pe substitutul cultural numit internet.Sangele intre dinti va avea mereu castig de cauza,fiecare isi exteriorizeaza demonii cum poate.In cel mai bun caz va trebui sa va multumiti cu citate,urmand ca dvs sa faceti munca de salahor de a cauta sursa si contextul.La cum merg lucrurile am putea sa ne facem o lobotomie colectiva,oricum nu ar conta in lumea lui ,,mi se pare/am auzit ca/cineva zicea".Dar spectacolul trebuie,probabil,sa-si consume drama pana la ultimul act,ideea fiind simpla:studiul a fost demult ucis de polemica,utila sau doar de dragul de a fi.Polemica produce un rating mai bun,in ton cu trairea acestei lumi,si le arunca spectatorilor paine,circul fiind produs chiar de ei fara sa isi dea seama.La pensie voi scrie o carte despre tehnici de manipulare,studiez intens problema:) Pana atunci bucurati-va de spectacol,regi si bufoni,frumosi nebuni sau cranceni idioti,bogati sau sarmani,nobili sau ticalosi,si nu cereti ce lumea nu va poate oferi dintr-un simplu motiv :,,Nu cerceta aceste legi, Că ești nebun când le-nțelegi!" :)
Reply With Quote