View Single Post
  #5  
Vechi 07.04.2008, 16:39:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Cozia,

Oare vorbim aceeasi limba si cumva este vorba de filmul "Bizant - Imperiul Pierdut" ?
In caz ca raspunsul tau e afirmativ, imi pare rau de propaganda pe care o faci filmului, dar acesta este un produs al masoneriei, dupa cum este si canalul TV Discovery (nu asa cum am postat initial CNN) care l-a produs, nefiind vorba de un film realizat in Rusia, dupa cum sustii tu.

Drept dovada ca asa este, introduc mai jos comentariile unui utilizator care a vizionat filmul, preluate de pe site-ul

http://arhiva-ortodoxa.info

:

" user:
Am vizionat cu stupoare filmul "Bizant - Imperiul pierdut" postat de dvs. Am ramas uimit de concentratia de miciuni pe minut si de reaua credinta cu care este facut acest film de catre producatorii de la discovery.
Este un film ANTICRESTIN, nu numai anti-ortodox. Se afla in contrast flagrant cu celelalte materiale prezentate in arhiva si mai ales cu adevarul. Va sugerez sa-l retrageti de pe site.
Doamne ajuta!

admin:
Va rog sa fiti mai explicit. Pana acum nu am mai primit nici o plangere. E adevarat ca filmul nu e facut dintr-un punct de vedere ortodox dar am considerat ca include informatii utile mai putin accesibile pentru crestinul simplu. Daca aveti argumente serioase il voi retrage dar cred ca e preferabil sa adaug o atentionare pentru ca cel ce va il viziona sa afle si opinii critice. Va rog scrieti intr-un mail ceea ce considerati ca e neadevarat si voi pune informatia pe site asteptand si alte opinii .
Doamne ajuta

user:
Am sperat ca am timp in weekend sa revad filmul si sa va fac comentarii pe care sa le postati pe site, dar nu am avut din pacate. Filmul trateaza un subiect cu totul special pentru istoria crestinismului, respectiv istoria Imperiului Bizantin, primul imperiu crestin. Perspectiva din care este facut filmul nu pune in lumina costitutia crestina si valorile crestine promovate timp de sute de ani de catre imperiu, ci se axeaza pe informatii colaterale cre nu fac cinste numelui de crestin. Reliefeaza in special capriciile domnitorilor, sinoadele ecumenice fiind parte a acestor capricii. Mai mult are comentarii rautacioase de genul "un imperiu care isi pune increderea in astfel de simboluri (simbolurile crestine, nn.) nu poate sa piarda, si totusi acest imperiu a fost distrus" (citat aproximativ).
Sper sa am timp sa revad filmul si sa va furnizez un comentariu pe care sa-l publicati. Poate a retrage filmul este prea mult, aveti dreptate. O atentionare in sensul de a ignora comentariile si a primi cu circumspectie anumite informatii furnizate de acest asa zis documentar, este mai potrivita.
Doamne ajuta! "

si:

" user:
Am vazut doar primele doua parti din film si impresia lasata este a unui documentar care n-are nimic crestin. Perspectiva atee gen Dicovery si blasfemiile se tin lant. Orice crestin poate sa se dumireasca de acest aspect. Problema este insa de cei care nu sunt pregatiti. Pentru ei documentarul poate fi smintitor. Totul este istorie impanzita de amestecuri crestino-pagane si comentarii care, chiar daca nu sunt directe, lasa impresia ca istoria bizantina reala este ascunsa si ca Discovery este cel care ne arata adevarul. Ceva de genul, noi nu tragem concluziile, noi va aratam faptele si voi singuri dumiriti-va. Cunoscand modul in care vede Discovery crestinismul, eu am mari indoieli in privinta obiectivitati lor. Asa ca si eu va dau acelasi sfat, dat de comentariul anterior, priviti daca doriti neaparat, dar fiti cu bagare de seama. Iar administratorului, mi-as permite sa-l sfatuiesc, ca inainte de a posta pe un site ortodox un material sa ceara binecuvantarea unui duhovnic.

Doamne ajuta si ma iertati "

Reply With Quote