View Single Post
  #12  
Vechi 29.06.2008, 23:11:51
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu,nu m-as fi inchinat la moastele unui sfant catolic decat daca ar fi fost un sfant canonizat inainte de a se desparti ortodocsi de catolici si care acel sfant a ramas respectat de ambele parti.Am observat un lucru:catolici mai canonizeaza si oameni care nu au sfinte moaste si asta doar pt ca au realizat ceva pe pamant,dar acestia neavand moaste,asta ma face sa cred ca sfintii lor nu sunt intru totul sfinti si ma indoiesc de sfintenia lor.Pe de alta parte tind sa cred ca o mare parte dintre catolici s-ar mantui.de ce?pt ca acestia nascandu-se intre rudele sale care acestea sunt catolice,invata ceea ce le zic parintii si alte rude ,preotul locului care intr-o comunitate de exp in America sunt numai catolici,e f greu sa se faca ortodox si tind sa cred ca Dumnezeu ii va judeca dupa alte criterii.Consider ca noi suntem un popor binecuvantat pt ca ne-am nascut ortodocsi,cunosc f bine si ce inseamna catolicism insa cu toate argumentele lor stiu ca ortodoxia este religia cea adevarata,insa daca m-as fi nascut in America cred ca as fi fost f influentata de cei din jur si as fi ramas in catolicism,mai ales ca acolo sunt putini ortodocsi in comparatie cu catolici si nu ar avea cine sa imi explice cum stau lucrurile intre religii.Bucurati-va ca suntem ortodocsi!
Reply With Quote