View Single Post
  #35  
Vechi 17.09.2009, 02:35:04
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'deschiderea cartii' = superstitie babeasca

Dragalasilor si dragalaselor, chestia/treaba cu 'deschiderea/deschisul cartii' este pura superstitie babeasca, mai lasati-o-ncolo! Se mai cheama ca este vrajitorie cu Sf. Evanghelie, considerat pacat f. mare, ca si ghicitul viitorului/divinatia si ca vrajitoria. Multa lume confunda si interpreteaza complet gresit unele gesturi ale unor preoti, de pilda cand preotul deschide Sf. Evanghelie pt. a citi cate un fragment deasupra capului cuiva, sau cand deschide Molitfelnicul (sau orice carte de rugaciuni) iarasi pentru a citi, la cerere/solicitare, vreunei pers. care are nevoie, si in acelasi timp, posibil sfatuind si raspunzand diverselor intrebari ale credinciosilor care ar putea cere ajutor, lamuriri etc in diverse probleme, situatii si privintze etc - asta nu inseamna ca 'deschide cartea' sau mai-stiu-eu ce alte prostii li se nazare unora (din cei care, de obicei, asteapta 'la rand/la coada', adica 'prostimea' - lol - si fara prea multe cunostinte religioase temeinice - sau orice cunostinte religioase, pana si cele mai elementare, lipsindu-le cu desavarsire chiar!) sa atribuie, grabindu-se cu interpretari eronate si aiuristice, distorsionate etc - si apoi mai si imprastie, si pe la altii, tot felul de pareri neavizate, zvonuri si barfe tampite si inepte!... Chiar eu, personal, am 'asistat' la asemenea 'scenete' (tragi-comice, s-ar putea spune), de aceea am si exemplificat aici.

Sunt, intr-adevar, si preoti cam escroci/sarlatani care chiar se ocupa cu practica vrajitoreasca a 'deschiderii cartii' dar diferenta este enorm de... uriasa (lol) - deosebirea nu-i (sau n-ar trebui sa fie) atat de greu de facut (parerea mea). Oricum, pe aceia ii judeca Bunul Dumnezeu, nu noi. Sa speram ca intre timp se vor lasa de astfel de 'practici', se vor cai si isi vor indrepta vietile. Un exemplu de astfel de preot 'deschizator de carte' ar fi preotul Marian, din Videle, la care am ajuns si eu, la sfatul unor pers. tampite - la sfatul unei ghicitoare in cafea, de fapt - am regretat apoi, si am incetat a mai merge. In plus, preotul respectiv mi-a ingaimat acolo niste aiureli care nici macar nu s-au adeverit!...
Reply With Quote